Crew Dragon a nosná raketa Falcon 9 v akcii

VIDEO: SpaceX úspešne otestoval kapsulu Crew Dragon. Počas testu došlo k plánovanej explózii

Vesmírna spoločnosť Elona Muska uskutočnila avizovaný test bezpečnostného systému kapsule Crew Dragon. Takto to prebiehalo.

Vesmírna spoločnosť Elona Muska uskutočnila avizovaný test bezpečnostného systému kapsule Crew Dragon. Po mohutnej explózii nosnej rakety Falcon 9 nasledovalo otvorenie záchranných padákov a bezpečné pristátie.

K explózii došlo len krátko po úspešnom štarte nosnej rakety spoločnosti SpaceX. Pripevnená kapsula použila malé trysky SuperDraco, aby sa oddelila od konštrukcie Falcon 9, a o chvíľu neskôr (1 minút 36 sekunda) bolo v živom prenose vidieť veľkú ohnivú guľu.

Test bezpečnostného systému kapsule Crew Dragon
Test bezpečnostného systému kapsule Crew Dragon (ZDROJ NASA TV)

K pristátiu vraj nepoškodenej kapsule Crew Dragon došlo na hladine Atlantického oceánu, a to zhruba 9 minút po vzlietnutí. Miesto dopadu je podľa dostupných informácií z webu SpaceNews vzdialené 32 kilometrov od štartovacej rampy 39A amerického vesmírneho centra Kennedy Space Center.

Na palube vesmírnej kapsule Crew Dragon sa ale ani tentokrát ešte stále nenachádzali ľudia. Namiesto nich tam boli dve testovacie figuríny, do ktorých zabudovali množstvo senzorov. Nadobudnuté dáta im umožnia analyzovať vplyv jednotlivých síl, odstrániť posledné nedostatky a dotiahnuť veci do dokonalosti.

TIP REDAKCIE
iPhone 14 má priniesť veľkú zmenu: Ako bude vyzerať nový výrez?

Preprava ľudí na ISS

Úlohou Crew Dragon bude prepravovať astronautov na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS. Kapsula bola doteraz využívaná iba na prenos zásob či vedeckých materiálov, preto je nevyhnuté, aby spoločnosť SpaceX presvedčila vedenie NASA, že to zvládne i s jedným z nás.

V prípade, že by veci predsa len nešli podľa plánov, príde na rad použitie bezpečnostného systému. Preto im nezostávalo nič iné, ako si ho preveriť v reálnych podmienkach. Vďaka tomu vieme v tejto chvíli povedať, že funguje tak, ako fungovať má.

Niečo podobné teraz čaká aj ďalšie bezpečnostné systémy, tvrdí jeden z vrcholových manažérov z radov vesmírnej agentúry NASA. K prvému testovaciemu letu s ľudskou posádkou by malo dôjsť počas nadchádzajúcej jari.

Total
15
Zdieľaní
Total
15
Zdieľať