MIMORIADNA SPRÁVA: Vyhlásili stav globálnej núdze. Môže za to koronavírus

Na tlačovej konferencii WHO nemali inú možnosť. Riziko je príliš vysoké.

4

Svetová zdravotnícka organizácia WHO práve vyhlásila stav globálnej núdze. Dôvodom je koronavírus, ktorý sa postupne rozširuje z Číny do celého sveta, informuje BBC.

Hlavným dôvodom tohto vyhlásenia nie je to, čo sa deje v Číne, ale to, čo sa deje v iných krajinách,“ oznámil generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

WHO má veľké obavy z toho, že sa koronavírus rozšíri do krajín s výrazne slabším zdravotníctvom. Len v Číne na koronavírus doteraz zomrelo 170 ľudí. V krajinách mimo Číny doteraz dokumentujú 98 prípadov bez úmrtia.

TIP REDAKCIE
Bežné rúška pred koronavírusom neochránia: Použiť musíte najlepšie respirátory triedy FFP3

Vo svete je celkom 8 prípadov, kedy vírus preskočil z človeka na človeka, a to v Nemecku, Japonsku, Vietname a Spojených štátoch amerických.

Doktor Ghebreyesus počas tlačovej konferencie, ktorá sa skončila len teraz opísal koronavírus ako „bezprecedentnú udalosť,“ ktorá spustila „bezprecedentnú reakciu“.

Vo svojom vyhlásení pochválil Čínu za spôsob, akým sa voči infekcii postavila. „Len vďaka úsiliu zdravotníckych profesionálov sme tam, kde sme,“ dodal.

Kedy je vyhlasovaný globálny stav núdze?

WHO vyhlasuje globálny stav núdze v prípade keď existuje hrozba „pre verejné zdravie v ostatných štátoch prostredníctvom medzinárodného šírenia choroby“.

V predchádzajúcich rokoch k rovnakému vyhláseniu došlo napríklad v prípadoch:

  • Chrípky ošípaných (2009)
  • Detskej obrny (2014)
  • Zika (2016)
  • Ebola (2014 a 2019)