Vrcholový manažment spoločnosti Microsoft

Microsoft chce ísť príkladom: Do roku 2030 plánuje byť uhlíkovo negatívny

Slová ako uhlíkovo neutrálny je dnes počuť z každej strany. Čoraz nebezpečnejšie klimatické zmeny nútia ako jednotlivé štáty, tak aj veľké korporácie.

Slovo uhlíkovo neutrálny je dnes počuť z každej jednej strany. Čoraz nebezpečnejšie klimatické zmeny nútia nielen jednotlivé štáty, ale aj veľké korporácie, aby sa snažili redukovať tvorbu emisií oxidu uhličitého (CO2). Niektoré to chcú dotiahnuť na nulu, iné ešte ďalej. Jednou z takých je Microsoft.

Americký gigant hrdo oznámil veľmi ambiciózny cieľ. Ak pôjde všetko podľa jeho plánov, do roku 2030 nebude len uhlíkovo neutrálny, ale rovno uhlíkovo negatívny. Nielen, že prestane zaťažovať ovzdušie oxidom uhličitým, začne ho dokonca aj čistiť. K tomu mu má poslúžiť investícia do start-upov, ktoré sú zamerané na vývoj zelených technológií. Microsoft ich chce podporiť až 1 miliardou dolárov.

Informácie zazneli počas nedávneho mediálneho podujatia, kde ich prezradilo trio CEO Satya Nadella, CFO Amy Hood a prezident Brad Smith. Sú však dostupné i na oficiálnom blogu.

TIP REDAKCIE
Messenger a Instagram opäť sklamali: Chýba základná funkcionalita, ľudia strácajú nervy

“Vedecký konsenzus je jasný. Svet konfrontuje urgentný uhlíkový problém. Uhlík v našej atmosfére vytvoril pokrývku plynu, ktorá zachytáva teplo a mení klímu sveta.”

Aby niečo také Microsoft reálne dokázal, musí najskôr získať prístup k technike, prostredníctvom ktorej dokáže čistiť ovzdušie od emisií. O pár projektoch sme už čo-to počuli, takže by s tým nemal byť v súčasnosti žiadny veľký problém. Skvelým príkladom môže byť táto nádejná infraštruktúra v USA.

Projekt start-upu Global Thermostat

Projekt start-upu Global Thermostat

Na fotografiách vyššie je vidieť čistiace zariadenie s kapacitou ročne zachytiť až 4 000 ton CO2. Nachádza sa v americkej Alabame a stojí za ním start-up Global Thermostat. Zachytený plyn môže byť uskladnený pod zemou alebo využitý na produkciu uhlíkovo neutrálnych produktov.

Total
5
Zdieľaní