kobalt

Bez kobaltu a ďalších ťažkých kovov. IBM vyvíja nový typ batérie

Revolúcia v oblasti batérií sa stále nekoná, ak budeme ignorovať zväčšujúce sa kapacity, technológie rýchleho nabíjania či experimenty s grafénom.

Revolúcia v oblasti batérií sa stále nekoná, ak budeme ignorovať zväčšujúce sa kapacity akumulátorov, technológie rýchleho nabíjania a prvotné experimenty s grafénom.

Batérie, ktoré napájajú súčasné smartfóny, tablety, ale ej elektromobily a rad ďalších zariadení, stále využívajú lítium-iónové technologické riešenie. Zmeniť sa to pokúša niekoľko firiem, medzi ktoré patrí aj americké IBM.

Spoločnosť vo svojom blogu informuje, že vyvíja nový typ batérie, ktorá neobsahuje kobalt a ďalšie ťažké kovy. Batéria namiesto nich využíva prvky získané z morskej vody. Podrobnosti známe nie sú, no spomínajú sa pozitíva, ktoré z nového prístupu vyplývajú.

Lacnejšie, šetrnejšie, lepšie

V skratke je nový typ batérie lacnejší, energeticky účinnejší, rýchlejšie sa nabíja, je ohľaduplnejší k životnému prostrediu a bezpečnejší, čo sa týka možného vznietenia pri poškodení alebo napríklad prehriatí.

Vedci pri práci v laboratóriu IBM: Foto: IBM Research

IBM Research Battery Lab chce novú batériu priviesť k životu za pomoci partnerov, spoločností Mercedes-Benz, Central GlassSidus. Posledné dve menované spoločnosti sa zaoberajú výrobou batérií a elektrolytov. Mercedes-Benz je automobilka, ktorá predstavila svoje prvé elektrické SUV, model EQC.

TIP REDAKCIE
Samsung vyvracia špekulácie: Exynos 2200 vraj nemá problémy, predstavený bude popri Galaxy S22!

Prototyp novej batérie bez ťažkých kovov by mal byť pripravený do jedného roka. Prípadná komerčná dostupnosť je teda zatiaľ ešte v nedohľadne. Snáď bude vývoj úspešný.

Kobalt ťažia aj deti

Suroviny ako kobalt a nikel sa ťažia v chudobných nestabilných krajinách, kde ich v často nelegálnych baniach dolujú v otrockých a neľudských podmienkach aj deti. Na problém v roku 2016 upozornila organizácia Amnesty International.

Technologický priemysel, obzvlášť výroba batérií, je však od týchto surovín závislá. Dokonca hrozí, že ich bude nedostatok, keďže záujem o elektrinou poháňané vozidlá postupne prirodzene rastie.

Ak by sa podarilo ťažké kovy v batériách aspoň čiastočne nahradiť, išlo by o významnú a prospešnú inováciu.

Total
40
Zdieľaní
Total
40
Zdieľať