night shift

Modré svetlo zo smartfónov: Ovplyvňuje spánok alebo nie?

Dnes je už asi každý smartfón alebo tablet vybavený funkciou, ktorá sa snaží filtrovať takzvané modré svetlo vyžarované obrazovkou.

Dnes je už asi každý smartfón alebo tablet vybavený funkciou, ktorá sa snaží filtrovať modré svetlo vyžarované obrazovkou.

Pri aktivácii funkcie, či už manuálnej alebo automatickej, sa farby obrazovky posunú z chladnejšieho svetelného spektra do teplejšieho. Cieľom je znížiť vyžarovanie svetla s kratšou vlnovou dĺžkou, ktoré má podľa dostupných štúdií zhoršovať kvalitu spánku.

Kľúčový je hormón melatonín, ktorý dáva mozgu signál, že je najvyšší čas uchýliť sa k spánku. Vyplavovanie tohto hormónu z epifýzy mozgu tlmia informácie o svetle získavané cez fotopigment melanopsín, ktorý sa nachádza v ľudskom oku.

Nová štúdia vedcov z University of Manchester však naznačuje, že negatívny vplyv na kvalitu a včasnosť spánku má skôr jas svetla ako jeho vlnová dĺžka. Štúdia bola publikovaná v Current Biology, informoval o nej The Guardian.

Výskumníci uskutočnili pokus na myšiach, vďaka ktorým zistili, že žlté, teda teplejšie svetlo má na denný rytmus myší paradoxne horší vplyv ako modré svetlo. Vedci pracovali s logikou, že počas bežného dňa sa stretávame hlavne so žltým svetlom (slnko), zatiaľ čo po súmraku s chladným, teda modrým svetlom.

TIP REDAKCIE
Google čelí žalobe: Mal sledovať polohu používateľov bez ich vedomia
smartfon
Foto: wikimedia.org

Samozrejme, myši nie sú ľudia a už vôbec nepoužívajú modernú elektroniku s veľkými jasnými obrazovkami. Napriek tomu je ale výsledok experimentu zaujímavý.

Sépiový odtieň obrazovky môže byť subjektívne príjemnejší pre oči, neznamená to však, že skutočne pomáha. Vo večerných hodinách bude skôr vhodnejšie používať čo možno najnižší jas obrazovky.

Problémom je v konečnom dôsledku smartfón samotný, nie farba a jas svetla, ktorú vyžaruje jeho obrazovka. Istý čas pred spaním by užívatelia mali prestať používať akúkoľvek elektroniku, ktorá by ich rozptyľovala a znižovala tak šancu na zdravý spánok v dostatočnej dĺžke.

Jedna funkcia stále pracuje spoľahlivo. Volá sa Vypnúť a aktivuje sa podržaním tlačidla na bočnej strane smartfónu.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať