TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Ľudstvo stojí na prahu novej éry: Prichádza revolučná AI, ktorá prekoná hranice možného
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2024 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Ľudstvo stojí na prahu novej éry: Prichádza revolučná AI, ktorá prekoná hranice možného

Známa čínska spoločnosť DeepSeek pracuje na systéme AI, ktorý sa dokáže sám od seba zlepšovať. Znamená to nové príležitosti, ale aj hrozby.

7. apríla 2025 12:44
Roman Drexler
7. apríla 2025
Zdieľať
6 min
Zdieľať
V skratke
  • DeepSeek pracuje na skutočne revolučnom AI modeli
  • Bude sa zlepšovať sám od seba, a to na základe odmeňovacieho systému
  • Odborníci varujú pred vážnymi rizikami. Musíme mať pripravený "kill switch"

Trh s umelou inteligenciou (AI) si aktuálne prežíva obrovský boom. Nielenže naň takmer neustále vstupujú noví hráči s ambicioznymi projektmi, tí existujúci prinášajú často tak ohromné inovácie, že sa až nedajú pochopiť. A jednu takú po novom chystá aj čínska firma DeepSeek. Toto meno vám môže byť povedomé – pred časom sa totiž objavilo na titulných stránkach novín po celom svete, nakoľko AI model spoločnosti stál len zlomok toho, čo modely konkurencie, no napriek tomu ponúkal prinajmenšom porovnateľný zážitok.

Ako informuje magazín Digital Trends, teraz chce DeepSeek posunúť latku ešte vyššie. Firma predstavila náramne ambiciózny cieľ, a to vývoj AI modelov, ktoré sa dokážu svojpomocne zlepšovať pomocou metódy judge-reward loop. Výskumníci v spolupráci s prestížnou Tshinghua University v Číne už dokonca vyhotovili a zverejnili predbežnú štúdiu, ktorá opisuje nový prístup k zlepšovaniu inteligencie a obecnej efektivity AI systémov.

Komplexné pojmy, jednoduchý cieľ

Základnou technológiou, ktorú vedci predstavili, je self-principled critique tuning (SCPT), pričom celý svoj prístup označujú ako generative reward modeling (GRM). Laicky povedané, ide o vytvorenie spätnoväzbovej slučky v reálnom čase, vďaka ktorej sa model priebežne „sám od seba“ zlepšuje.

AI, technológia
Ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos

Tradične sa modely zdokonaľujú zvyšovaním veľkosti a počtu tréningových parametrov, čo si vyžaduje obrovské množstvo nielen výpočtových kapacít, ale aj ľudskej práce. DeepSeek aktuálne navrhuje alternatívny mechanizmus – zavedenie akéhosi interného sudcu, ktorý posudzuje odpovede modelu podľa vlastných pravidiel a princípov.

Tieto princípy a kritériá sa následne porovnávajú s pevne stanovenými pravidlami modelu a očakvávaným výstupom. Pokiaľ sa hodnotenie zhoduje s cieľovým výsledkom, model získa tzv. odmeňovací signál, ktorý ho nasmeruje k lepšiemu výkonu v ďalšom cykle.

Nová generácia AI

Výsledkom tejto metodiky má byť úplne nová generácia modelov s názvom DeepSeek-GRM. Výskumníci deklarujú, že tieto modely podľa benchmarkov nie dorovnávajú, ale rovno prekonávajú konkurenčné riešenia, vrátane Gemini od Google, Llama od Meta a GPT-4o od Open AI.

DeepSeek zároveň sľubuje, že tieto nové modely budú dostupné vo forme open-source (s otvoreným kódom), čo je významné rozhodnutie hlavne pre akademickú obec a vývojárov, ktorí chcú skúmať alebo budovať na týchto technológiách bez uzavretých platforiem.

Šria sa aj obavy

Stojí za zmienku, že koncept AI, ktorá sa dokáže sama zlepšovať, nie je nič extra nové. Hovorí sa však o ňom čoraz častejšie, a to aj v kontexte možných rizík.

Napríklad Eric Schmidt, bývalý generálny riaditeľ Google, nedávno varoval pred rôznymi nebezpečenstvami a uviedol, že by sme mali mať pripravený tzv. kill switch (vypínač) v prípade, že sa veci veľmi rýchlo zomelú. Poznamenal, že keď sa systém dokáže sám zlepšovať, je nutné vážne uvažovať o možnosti jeho odpojenia.

Neprehliadnite

AI (ilustr. obr.)
Vznikol nevídaný AI model. S1 stál len 50 dolárov, tréning trval 30 minút
Črtá sa nepríjemná budúcnosť: Ak porušíte pravidlá premávky, dojazdili ste. Auto prevezme kontrolu
Používatelia týchto smartfónov hlásia nepríjemné problémy s nabíjaním, výrobca sľubuje opravu

A Schmidt rozhodne nie je ani prvý, ani jediný. Matematik I.J. Good už v roku 1965 predpovedal vznik inteligentného stroja, ktorý dokže navrhovať ešte lepšie stroje. Tento koncept ďalej rozpracoval Eliezer Yudkowsky v roku 2007, keď predstavil myšlienku Seed AI – systému navrhnutého na sebapochopenie a rekurzívne sebazlepšovanie.

High-tech preteky

V roku 2024 predstavil japonský startup Sakan AI ideu AI vedca, čiže systému, ktorý zvládne realizovať celý výsumný proces – od prvotnej hypotézy až po napísanie výskumnej štúdie.

Meta potom len minulý mesiac zverejnila výskum o self-rewarding (samoodmeňovacích) jazykových modelov, v ktorých AI pôsobí ako vlastný sudca a prideľuje si odmeny počas tréningu. Tento prístup testovala na svojom modeli Llama 2, pričom podľa výsledkov bol tak schopný prekonať konkurenčné AI systémy ako Claude 2 (Anthropic), Gemini Pro (Google) či GPT-4 (OpenAI).

Aj tím Google DeepMind sa zapojil do vývoja sebazdokonaľujúcej AI. V prestížnom časopise Nature nedávno publikoval štúdiu o algoritme Dreamer, ktorý sa dokáže sám zlepšovať pomocou simulácií v prostredí hry Minecraft. Za zmienku tiež stojí spoločnosť IBM, ktorá pracuje na technike deductive closure training – model porovnáva svoje odpovede s pôvodnými tréningovými dátami a učí sa z nich.

Aj medzi veľkými hráčmi sa však šíria obavy. Konkrétne Anthropic upozornil na fenomén s názvom reward-tampering, čiže situáciu, kedy model manipuluje s vlastným odmeňovacím mechanizmom, aby si uľahčil učenie.

AI, človek
Zdroj: ChatGPT/DALL-E

Hrozí kolaps?

Pokrok v oblasti AI je ohromný, čo prináša ako nové príležitosti, tak aj nové riziká. Výskumy naznačujú, že pri tréningu na syntetických dátach, ktoré si model vytvára sám, môže dochádzať ku kolapsu modelu, čo znamená, že sa začne „uzatvárať do vlastnej bubliny“. To znižuje jeho schopnosť generovať kvalitné a rozmanité výstupy.

Nateraz je otázne, ako sa DeepSeek postaví k týmto rizikám, teda či dokáže priniesť skutočne spoľahlivý a výkonný systém, ktorý bude zároveň lacnejší a prístupnejší ako alternatívy zo západu.

No pokiaľ bude DeepSeek-GRM naozaj fungovať tak, ako tvrdia výskumníci, môžeme stáť na prahu novej éry AI vývoja – éry, kedy sa modely učia samy, efektívne, a dostupne pre všetkých.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok MIMORIADNE, Slovensko, štát, vláda MIMORIADNE: Štát si začne zisťovať, koľko majú Slováci peňazí. Ak málo, dostanú energopomoc (PREHĽAD)
Ďalší článok Mimoriadne, peniaze, štát, zákon, DPH, transakčná daň, pokuta MIMORIADNE: Štát MUSÍ zrušiť transakčnú daň. Skončiť má už 1. mája, ohrozuje všetkých Slovákov (čo sa deje)

Najčítanejšie

daň, peniaze, peňaženka, Slovensko, dôchodky
Ministerstvo potvrdilo to, čoho sa všetci obávali. Veľká časť Slovákov zaplače (čo sa deje)
1. júla 2025
Peniaze, bankovky, euro, daň, banka, dôchodky
Štát masívne zvýši cenu dôležitého poplatku o vyše 220 %. Skončí katastrofou, varujú experti
1. júla 2025
euro, peniaze, bankovky, mince, daň, poplatok, štát, povinnosť, DPH, príspevok, ekonomika, štipendium
Kupujte, kým sa dá: Slováci majú jedinečnú príležitosť, za základnú vec sa čochvíľa nedoplatia
30. júna 2025
mimoriadne, hacker
TIETO zariadenia vás potajomky špehujú a ani o tom netušíte. Mnohí Slováci ich majú doma
1. júla 2025

Najnovšie články

  • Google má ZÁVAŽNÚ bezpečnostnú chybu. Firma vyzýva na OKAMŽITÚ aktualizáciu (čo robiť)
  • Na dovolenku autom? TAKTO môžete výrazne ušetriť. Alebo radšej letieť? (+ porovnanie)
  • Štát spustil niečo, čo nám má pomôcť UŠETRIŤ. Realita však môže byť presne opačná (čo sa deje)
  • AKTUÁLNE: EÚ odklepla prísny ciel. Musíme znížiť emisie o 90 %, týka sa to úplne všetkých
  • Vodiči, POZOR: Toto by ste mali vedieť, ak vás v aute zastihne búrka (čo rozhodne nerobiť)

Bude sa vám páčiť

hacker

Google má ZÁVAŽNÚ bezpečnostnú chybu. Firma vyzýva na OKAMŽITÚ aktualizáciu (čo robiť)

3. júla 2025
AI psychóza

Šíri sa AI psychóza: ChatGPT spôsobuje vážne psychické problémy, odborníci vydali prvé varovania

29. júna 2025
Meta

Meta má zarobené na ŠKANDÁL: Svoju AI trénuje na fotkách, ktoré ste nezverejnili

28. júna 2025
Google Pixel 9 Pro XL

Pixel 10 prinesie výbavu, ktorú Apple schválne vynechá: Slovákov však presvedčí

28. júna 2025

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?