Chiméra

V Číne vytvorili chiméru: Kombinácia prasaťa s opicou žila necelý týždeň

Vedci opäť skúšajú trpezlivosť verejnosti. V Číne prišli na svet dve chiméry, ktoré pozostávali z prasaťa a opice. Neprežili však ani sedem dní.

Vedci opäť skúšajú trpezlivosť verejnosti. V Číne prišli na svet dve nové chiméry, ktoré pozostávali z prasaťa a opice. Neprežili však ani sedem dní. Od pestovania ľudských orgánov v tele zvierat máme vraj ešte stále pomerne ďaleko.

Ako je príležitosť vidieť na titulnej fotografii, chiméra vyzerala ako ošípaná. Dôvod je jednoduchý – jej bunky prevažujú nad bunkami primáta. Ich vzájomná kombinácia prebehla zhruba 5 týždňov po tom, čo nastalo oplodnenie vajíčka, informuje vedecký web NewScientist vo svojom exkluzívnom článku.

Išlo o prasačie vajíčko, do ktorého boli vložené takzvané embryonálne kmeňové bunky. Tie vedci získali vďaka derivácii modifikovaných buniek Makaka dlhochvostého. Keď tak spravili, embryá následne putovali do prasníc, ktoré potom priniesli na svet dve neprirodzené zvieratá.

Srdce, pečeň aj pľúca

Z buniek opice pozostávali tkanivá viacerých orgánov chimér, ako je napríklad srdce, pečeň alebo pľúca. Ich pomer k prasačím bol však značne menší. Dostupné informácie hovoria o rozpätí od 1:1000 do 1:10000.

Dôvod, prečo sa rozhodli práve pre bunky opice a nie bunky človeka, tkvie v tom, že by tým mohli pobúriť verejnosť. Časť mozgu môže v takom prípade pripomínať ten náš.

Nevydržali ani týždeň

Zatiaľ nie je oficiálne známe, prečo chiméry vydržali žiť len pár dní. Vedci však špekulujú, že za tým môže stáť takzvaný IVF proces, pretože v tele prasaťa nefunguje až tak dobre, ako pri iných druhoch zvierat.

Ak sa im súčasné nedostatky podarí odstrániť, Čína bude opäť o krok bližšie k pestovaniu ľudských orgánov vo zvieratách. Keď jedného dňa dozrejú, čaká ich transplantácia do tela chorého človeka.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať