Ilustračná foto

Vedci nahrali zvuk rastlín: Ak im chýba voda, tak volajú o pomoc

To, že rastliny dokážu vidieť, počuť alebo cítiť, vieme už dlhšie. Po novom sme však dozvedeli aj to, že sú schopné vydávať zvuky.

To, že rastliny dokážu vidieť, počuť alebo cítiť, vieme už dlhšie. Po novom sme však dozvedeli aj to, že sú schopné vydávať zvuky, ktoré za bežných okolností nepočujeme. 

Ľudské ucho ich nepočuje preto, lebo sa nachádzajú v ultrazvukovom rozpätí – od 20 do 100 kHz. Technika nám ale otvorila dvere k tomu, aby sme ich boli schopní zaznamenať.

Ako píše vedecký web NewScientist, vedcom z izraleskej Tel Aviv University sa podarilo nahrať zvuk rastlín, keď boli vystavené stresu. Ak im chýbala voda alebo mali poškodenú stonku, tak o tom dávali vedieť svojmu okoliu.

“Tieto zistenia môžu zmeniť spôsob, akým uvažujeme o kráľovstve rastlín, ktoré bolo až dodnes považované za takmer tiché,” uvádzajú odborníci vo vedeckej práci. Tá bola publikovaná na webe biorxiv.org.

10 cm od rastliny

Technika, ktorá umožnila vedcom vytvoriť zvukový záznam, bola od rastlín vzdialená približne 10 centimetrov. Vďaka tomu zistili, že rajčiak jedlý v strese vydá počas hodiny v priemere až 35 varovných zvukov, zatiaľ čo tabak iba 11.

Zaujímavé však je, že zvuky bolo počuť aj vtedy, keď im nič nechýbalo. Keď boli v pohode, stalo sa tak len 1x za jednu hodinu.

TIP REDAKCIE
České dráhy inovujú: Náhradné diely pre vlaky si budú vyrábať pomocou 3D tlačiarní

Ako to využijeme?

Zistenie, že rastliny vydávajú zvuky, môže pomôcť poľnohospodárom, a to s tým, aby robili svoju prácu efektívnejšie. Napríklad také polievanie vodou vedia potom realizovať len vtedy, keď si to úroda sama vypýta. Stačí použiť pár senzorov a od tej chvíle budú vedieť, kedy je vystavená stresu.

Total
82
Zdieľaní
Total
82
Zdieľať