Internetové bankovníctvo používa čoraz viac Slovákov, ukazuje čerstvý prieskum

PayPal, Apple Pay či Google Pay využíva 38 % Slovákov.

0
Foto: Tech Crunch

Slováci čoraz častejšie využívajú internetové a mobilné bankovníctvo. Na Slovensku ho využíva až 78 % Slovákov. Pred nami skončila len Česká republika (80 % obyvateľov).

Zo sledovaných krajín výrazne menej využívajú tieto služby Maďari (49 %), Chorváti (45 %), Srbi (36 %) či Rumuni (33 %). Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovala spoločnosť IMAS International počas septembra 2019. Na prieskum upozornila Slovenská sporiteľňa, člen skupiny Erste.

Medziročne práve Slováci v online bankovaní narástli najviac zo sledovaných krajín, a to až o 13 %. „Aktívnych užívateľov pribúda aj vďaka zvyšovaniu dosiahnutého vzdelania ľudí. Štatistiky potvrdzujú, že online služby sú doménou mladších vekových kategórií. Najviac ich je medzi študentmi, a to vo vekovej kategórii 15 až 29 rokov,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Ide až o 92 % mladých ľudí. Druhou vekovou kategóriou, ktorá najviac využíva internetové bankovníctvo, sú ľudia vo veku 30 až 49 rokov, a to až 84 %. Najmenej internetbanking využívajú 50 roční a starší (64 %). Pre porovnanie, v roku 2007 bolo vo vekovej kategórii 15 až 74 rokov iba 15 % Slovákov využívajúcich internetové bankovníctvo.

Apple Pay
Apple Pay

Na Slovensku k internetovému bankovníctvu viac inklinujú muži (82 %) v porovnaní so ženami (74 %). Platobné platformy ako PayPal, Apple Pay či Google Pay využíva na Slovensku 38 % ľudí. Rovnako v tomto smere skončili  Česi, najmenej tieto platformy využívajú Srbi (19 %). Aj v prípade týchto platobných platforiem sme medziročne najviac narástli, a to až o 8 %. V roku 2017 bola len necelá štvrtina Slovákov, ktorí využívali PayPal, Apple Pay či Google Pay.

Čoraz väčší záujem o využívanie služieb internetového bankovníctva kladie aj dôraz na jeho bezpečnosť. Je  nevyhnutné, aby boli klienti obozretní a osvojili si zásady bezpečnej práce s internetovým bankovníctvom. Je potrebné byť opatrný pri otváraní príloh alebo neznámych odkazov a e-maily od neznámych osôb vôbec neotvárať. Neinštalovať si aplikácie z neznámych zdrojov a neznáme rozšírenia do internetového prehliadača.

TIP REDAKCIE
Bratislavskí taxikári zvíťazili: Prvý vodič UBERu dostal pokutu!

Počítač, notebook, tablet alebo mobilný telefón by mal mať nainštalované najnovšie bezpečnostné aktualizácie. Pri využívaní internetového bankovníctva je vhodné pripájať sa len z overených sietí. Voľné prístupné WiFi (kaviarne, nákupné centrá a pod.) nemusia byť bezpečné.

Pred použitím mobilnej aplikácie tej či nej banky prepnite pripojenie svojho smartfónu na mobilné dáta, ktoré poskytuje operátor. WiFi vypnite. Heslo do služieb elektronického bankovníctva je nutné si pravidelne meniť a nepoužívať rovnaké heslo v iných aplikáciách a internetových stránkach, najmä na sociálnych sieťach.