Ilustračný obrázok

Vedci vytvorili umelý roh nosorožca. Chcú obmedziť zabíjanie zvierat

Čierny trh s cennými rohmi nosorožcov by mohli už čoskoro zaplaviť dôveryhodne vyzerajúce napodobneniny. Vedci jednu takú už vytvorili.

Čierny trh s cennými rohmi nosorožcov by mohli už čoskoro zaplaviť dôveryhodne vyzerajúce napodobneniny. Vedci jednu takú už vytvorili a vďaka tomu sa ich výskum dostal až na web renomovaného vedeckého žurnálu Nature.

Ako sa im to teda podarilo? Z dostupných informácií vyplýva, že odborníci z University of Oxford využili konské vlasy, ktoré skombinovali s takzvaným regenerovaným hodvábom. Syntetický roh vďaka tomu disponuje vlastnosťami skutočného rohu, preto ho je vraj veľmi ťažké odlíšiť od originálu, píše CNN.

Dôveryhodne vyzerajúce napodobneniny nám môžu pomôcť s obmedzením nelegálneho zabíjania. Vedci dúfajú, že ak ich výtvor jedného dňa zaplaví čierny trh, zmätie potenciálnych záujemcov a tí potom stratia záujem, pretože sa budú báť o svoje peniaze.

Nie je to až také ružové

Organizácia World Wide Fund je však v tomto trošku skeptickejšia.

Trh je vraj už dnes zaplavený obrovským množstvom napodobnenín rohov a aj tak to k ničomu pozitívnemu neviedlo. Tí, ktorí chcú originál, tak či tak pôjdu len za tým, koho považujú za dôveryhodný zdroj. A takí si predsa svoju krvopotne vybudovanú reputáciu nepokazia.

Budúcnosť nápadu nemusí byť preto až tak ružová, ako na prvý pohľad možno vyzerá. Aj snaha sa však cení. Ak o syntetickú alternatívu neprejaví záujem žiadna organizácia alebo firma, tak z nej podľa všetkého nič nebude. Vedci ju totiž prenechávajú potenciálnym záujemcom, ktorí ju posunú do ďalšej úrovne.