VIDEO: Hlavolam nie je len pre človeka. Rubikovu kocku zložila už aj táto robotická ruka

Nezisková organizácia s názvom OpenAI vyvinula robotickú ruku, ktorá sa s legendárnym rébusom dokáže vysporiadať celkom sama.

Vyzerá to tak, že Rubikova kocka už nie je hlavolamom určeným výhradne pre ľudskú rasu. Nezisková organizácia s názvom OpenAI totiž vyvinula robotickú ruku, ktorá sa s legendárnym rébusom dokáže vysporiadať celkom sama. O novinke informuje BBC.

Je síce pravda, že nejde o prvého robota, ktorý dokázal poskladať Rubikovu kocku, avšak doposiaľ išlo predovšetkým o špecializované stroje, ktoré boli navrhované a programované s jediným účelom.

A práve v tom sa ruka od OpenAI odlišuje. Ide totiž o nešpecializovaného, teda viacúčelového robota, ktorý bol inšpirovaný skutočnou ľudskou rukou.

Líder tímu Matthias Plappert pre BBC uviedol, že ruka poskladala kocku niekoľkokrát, pričom bola občasne prerušovaná simulovanými prekážkami, s ktorými sa musela vysporiadať.

To samozrejme malo vplyv na čas, za ktorý dokázal robot hlavolam vyriešiť. Podľa kalkulácií mu to však v priemere trvalo len 4 minúty, čo je naozaj úctyhodný výkon.

TIP REDAKCIE
Nemci budú do konca zimy očkovaní, prekonaní alebo mŕtvi, prehlásil miestny minister zdravotníctva

“Poskladať Rubikovu kocku v reálnom čase je pre robotickú ruku veľmi náročná úloha,” tvrdí Matthias. “Ľudia ruky bežne používajú na všetky možné úkony. A práve to je dôvod, prečo náš projekt pracuje práve s robotickou rukou. Ide totiž o najuniverzálnejší typ robota.”

Total
26
Zdieľaní
Total
26
Zdieľať