VIDEO: Vedci naučili potkana šoférovať malé vozidlo a jemu sa to páčilo

Bez akejkoľvek štipky srandy.

1
Potkan v malom vozidle
Potkan v malom vozidle

Potkany sú podľa všetkého ešte inteligentnejšie, ako si podaktorí z nás myslia. Hlodavcovi totiž nerobí problém ani šoférovanie. Stačí ho len dobre motivovať a zvládne naozaj nevídané veci.

Svedčí o tom i nedávno publikované video, za ktorým stoja vedci z americkej University of Richmond. V rámci ich experimentu skúmali kognitívne kapacity laboratórnych potkanov a dospeli k záveru, že sa v rámci snahy získať potravu dokážu naučiť ovládať malé vozidlo.

„Potkany sú podľa mňa inteligentnejšie, než si ľudia myslia,“ uviedol na margo úspechu jeden z členov vedeckého tímu, píše NewScientist.

„Naučili sa unikátne spôsoby, ako ovládať vozidlo a boli zaangažované do niečoho, s čím sa ešte nikdy nestretli.“

Experiment pozostával z malého vozidla so špeciálne prispôsobeným riadením, priestoru o veľkosti 4 x 4 metre štvorcové a cereálií Froot Loops, ktoré slúžili ako motivácia. Potkana iba jednoducho vložili do nádoby na kolesách, kde mal všetko potrebné k tomu, aby sa k jedlu fyzicky presunul. Z jeho strany stačilo robiť iba to, čo ho pred tým naučili.

Najzaujímavejšie na celom vedeckom experimente je však to, že hlodavce cítili počas jazdy príjemnú relaxáciu. Podobnú reakciu majú vraj aj ľudia, keď sa učia alebo naučia novú schopnosť, informuje TechSpot.

Aj keď nám nebudú rozvážať pizzu, stále tu hovoríme o veľmi zaujímavom vedeckom objave, ktorý nám umožní chápať prírodu ešte lepšie ako doteraz.