Trčiace fotoaparáty budú minulosť. Inžinieri vytvorili až 1 000x tenší objektív

Dočkáme sa?

2
iPhone XR
iPhone XR (FOTO Marek Urban)

Výskumníci vytvorili nový druh objektívu, ktorý môže nadobro skoncovať s trčiacimi fotoaparátmi na zadných stranách smartfónov. Je totiž až 1 000x tenší ako tie, ktoré používame v týchto dňoch.

Za ambicióznou inováciou stojí skupinka ostrieľaných inžinierov z University of Utah, informuje oficiálny web vzdelávacej inštitúcie.

„Náš objektív je stonásobne ľahší aj tisícnásobne tenší a jeho výkon môže byť tak dobrý, ako je výkon konvenčných objektívov,“ uviedol profesor Rajesh Menon, ktorý je dôležitou súčasťou úspešného vedeckého tímu.

Zatiaľ, čo konvenčné kúsky dosahujú hrúbku niekoľkých milimetrov, hrúbka novinky meria iba niekoľko mikrometrov. S podobnými číslami sa môže pochváliť napríklad taký ľudský vlas.

Plochý objektív
Plochý objektív (FOTO Dan Hixson / University of Utah College of Engineering)

Rovnako však treba podotknúť, že objektív z University of Utah nie je zakrivený, ale plochý. O ohyb svetla sa v takom prípade stará kombinácia hneď niekoľkých prítomných mikro-štruktúr.

„Nový objektív dostal veľa mikro-štruktúr a každá z nich ohýba svetlo tak, aby malo vzhľadom k polohe senzoru správny smer.“

Aby však niečo také vôbec dokázali vyrobiť, museli najskôr vytvoriť nový typ polyméru vrátane špeciálneho algoritmu s kapacitami kalkulovať geometriu spomínaných štruktúr.

„Tieto mikro-štruktúry sa dajú považovať na veľmi malé pixely objektívu. Samé o sebe nie sú objektívom, no ak fungujú v jednej kope, tak ho pripomínajú,“ dodal profesor Menon na margo ich úspechu.

Nižšie náklady, nižšia cena

Novinka ale nevyniká iba svojou hrúbkou alebo tvarom. Inžinieri tvrdia, že vďaka využitiu polyméru, čiže plastu, dokážu zredukovať výrobné náklady. Preto sa ich riešenie okrem iného postará i o nižšie ceny.

Momentálne je ale otázne, kedy by sme sa objektívu mohli dočkať v spotrebnej elektronike okolo nás. Keď však zoberieme do úvahy výhody, ktoré so sebou prináša, existuje tu slušná pravdepodobnosť, že oň skôr či neskôr prejavia záujem renomovaní výrobcovia mobilných telefónov či dronov.

TIP REDAKCIE
Unikátna aplikácia Die With Me funguje iba vtedy, keď je batéria smartfónu takmer vybitá

Výskum bol financovaný prostredníctvom peňazí od americkej National Science FoundationOffice of Naval Research.