Po trištvrte roku od úspešného pristátia čínskej sondy s názvom Čchang’e-4 na povrch Mesiaca sa dozvedáme významné správy. So sondou sa totiž spája aj zaujímavý experiment, ktorého podstatou je pestovanie plodín v špeciálne navrhnutom inkubátore. Téme sa venoval server Digital Trends.
Ako ste už zrejme pochopili z nadpisu tohto článku, pokus bol skutočne úspešný. Číňanom sa podarilo dopestovať bavlnu zo semienok, ktoré boli pred časom zasadené v spomínanom inkubátore nachádzajúcom sa na odvrátenej strane našej prirodzenej družice.
China's Lander Successfully Grew Some Cotton Plants on the Moon. Fruit Flies and Potatoes Didn't Fare So Well – Universe Today https://t.co/yXlz7ee9ox pic.twitter.com/naDhmbpqEc
— Universe Today (@universetoday) October 2, 2019
Život rastliny však netrval veľmi dlho. Bavlník síce dokázal prežiť celý lunárny deň (necelých 15 dní na Zemi), avšak počas lunárnej noci už také šťastie nemal – zamrzol.
Napriek tomu však ide o veľmi významný úspech, ktorý čínskych vedcov namotivoval až do takej miery, že na povrch Mesiaca plánujú dopraviť už aj menšie zviera, teda komplikovanejší žijúci organizmus.
Musíme ale podotknúť, že tento nápad nie je tak úplnou novinkou, keďže pôvodne bolo v pláne na Mesiac vyslať aj malú korytnačku. Od tohto experimentu však vedci museli nakoniec upustiť, a to z dôvodu nedostatočného množstva kyslíka, ktoré by korytnačku udržalo pri živote len 20 dní.
Či sa Čína bude držať svojich plánov aj naďalej sa podľa všetkého dozvieme už budúci rok, počas ktorého by mala do vesmíru odštartovať sonda Chang’e-6.