Podarilo sa: Čína na Mesiaci úspešne pestuje bavlnu aj zemiaky

Čína len nedávno pomocou sondy Čchang-e 4 pristála na odvrátenej strane Mesiaca a dnes už môžeme pozorovať prvé výsledky naplánovaných experimentov.

Čína len nedávno pomocou sondy Čchang-e 4 pristála na odvrátenej strane Mesiaca a dnes už môžeme pozorovať prvé výsledky naplánovaných experimentov. V sonde totiž začala klíčiť bavlna aj zemiaky, ktoré mala na palube.

Informovali o tom viaceré médiá vrátane South China Morning Post. V sonde začali klíčiť zemiaky, repka olejná a bavlna. To však nie je všetko. Na palube sa okrem toho nachádzajú aj semienka kvetín arábkovky thalovej.

Chránené pred podmienkami na Mesiaci

Rastliny sú umiestnené v kontajneri, ktorý je izolovaný od vonkajších podmienok. V kontajneri je stabilných 25 stupňov Celzia, svieti naň svetlo kvôli fotosyntéze a chránený je aj pred radiáciou. Veľkým testom je však podstatne nižšia gravitácia, upozorňuje server DSL.

Cieľom Číny je vytvoriť akýsi mimozemský ekosystém. Na Mesiaci sa okrem rastlín nachádzajú aj vínne mušky produkujúce oxid uhličitý a kvasinky rozkladajúce odpad.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Bitcoin naberá na sile. Jeho cena sa blíži k rekordnému maximu!
Total
28
Zdieľaní
Total
28
Zdieľať