Chobotnica obrovská

3 srdcia a až 9 mozgov: Táto gigantická chobotnica zaútočí aj na žraloka

Dno Tichého oceánu okupuje tvor, ktorý vyzerá tak, akoby prišiel z inej planéty. Telo jednej z miestnych chobotníc tvoria tri srdcia a až deväť mozgov.

Dno Tichého oceánu okupuje tvor, ktorý vyzerá tak, akoby pochádzal z inej planéty. Telo jednej z miestnych chobotníc tvoria tri srdcia, deväť mozgov a je až tak nebezpečná, že si z času na čas pochutí aj na žralokovi.

Reč je o chobotnici obrovskej (alebo aj Osmonoh gigantický) s odborným názvom Enteroctopus dofleini. Jej váha môže v niektorých prípadoch dosiahnuť 130 kilogramov a dĺžka až takmer 10 metrov. Existujú však záznamy o jedincovi s hmotnosťou dychberúcich 270 kilogramov.

V útrobách tela živočícha sa nachádzajú tri srdcia. Dve z nich majú za úlohu pumpovať modrú krv do chápadiel, zatiaľ čo tretie pokrýva ostatné časti tela. Nezvyčajné sfarbenie tkvie v prítomnom proteíne hemocyanín obsahujúci meď, bez ktorého by mala v chladných hlbinách oceánu problém s kyslíkom.

Za zmienku tu ale stojí aj deväť mozgov. Hlavný je umiestnený v hlave a zostávajúcich osem nájdeme v jednotlivých končatinách, odkiaľ riadia pohyb.

TIP REDAKCIE
Už ani v jednom balení: Apple odstraňuje slúchadlá z krabičky aj v poslednej krajine

Krevety, ryby aj žralok

Ako už býva zvykom, chobotnica obrovská konzumuje drobnejších vodných živočíchov. Chutia jej krevety, ryby a ak je dostatočné veľká, tak sem tam dokonca zaútočí aj na menších žralokov. Pred predátormi ju chráni schopnosť napodobniť sfarbenie prostredia okolo nej a tiež schopnosť vypustiť načierno zafarbenú látku. Tá slúži ako veľmi nebezpečný jed.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať