Huawei Mate 30 Pro: Výrobca nemá v pláne odomknúť zavádzač systému (bootloader)

Mate 30 Pro ale ešte nemusí byť odpísaný.

10
huawei mate 30 Pro
Foto: Huawei

Huawei Mate 30 Pro nie je vybavený žiadnymi aplikáciami ani službami Google, čo je pre potenciálnych zákazníkov v Európe bezpochyby veľkou prekážkou.

Technologicky zdatnejší užívatelia už ale určite rozmýšľali nad tým, ako aplikácie a služby od Google do smartfónov dostať.

Časť dohadov hovorila o tom, že by výrobca mohol v smartfónoch radu Mate 30 odomknúť zavádzač systému, tzv. bootloader, čo by umožnilo inštaláciu nepodporovaných aplikácií, ale aj alternatívnych zostáv operačného systému Android (custom ROM).

Hovorca spoločnosti Huawei však pre server Android Authority uviedol, že výrobca nemá v pláne odomknúť zavádzač systému v smartfónoch radu Mate 30.

Aj bootloader sa dá odomknúť neoficiálnou cestou, čo je ale spojené s istými, nielen bezpečnostnými rizikami. Smartfón môže zostať nefunkčný, čo si pri zariadení za 1000 € asi neželá nikto.

huawei mate 30 Pro
Foto: Huawei

Môže výrobca v priebehu času zmeniť názor? Sankcie americkej vlády, kvôli ktorým nesmú americké spoločnosti predávať výrobcovi Huawei súčiastky, technológie a softvér, stále pretrvávajú. Platí ale trojmesačné prechodné obdobie, v rámci ktorého môžu dostať niektoré americké spoločnosti výnimku z embarga.

Toto prechodné obdobie skončí asi v polovici novembra. Ak by bol Huawei v prebiehajúcich obchodných rokovaniach aspoň čiastočne úspešný, mohol by vyjednať zmiernenie sankcií minimálne na softvérové produkty Google.

Huawei by tak podľa tohto teoretického scenára mohol pred koncom roka začať predávať Mate 30 Pro v Európe aj s plnou poľnou, teda s aplikáciami a službami Google. Huawei k trhovej dostupnosti uviedol, že predaj zariadení v Európe potvrdí, alebo vylúči v najbližších týždňoch.

Pokiaľ by americká administratíva neustúpila a na sankciách trvala aj naďalej, Huawei by mohol zavádzač systému odomknúť a uľahčiť tak tieňovú inštaláciu aplikácií a služieb od Google. Zatiaľ však môžeme o takomto scenári len špekulovať.