AKTUÁLNE: Huawei Mate 30 Pro skutočne nebude mať Google Play, YouTube, Gmail a ďalšie aplikácie

Nová vlajková loď z dielne Huawei, očakávaný Mate 30 Pro, neponúkne aplikácie a služby od Google. Najnovšie informácie potvrdil sám Huawei.

Nová vlajková loď z dielne Huawei, očakávaný Mate 30 Pro, neponúkne aplikácie a služby od Google. Najnovšie informácie vyplývajú z rozhovoru s Dr. Wang Chengluom počas veľtrhu IFA 2019, na ktorom Huawei ukázal nový čipset Kirin 990.

Ide o prvé oficiálne potvrdenie tejto skutočnosti z úst jedného z najvyšších predstaviteľov čínskej spoločnosti. Chenglu upresnil, že Huawei Mate 30 Pro ponúkne Android 10 s nadstavbou EMUI 10, no bez Google služieb a aplikácií. Huawei má aplikácie nahradiť za vhodné alternatívy. Google mapy, napríklad, nahradí konkurenčnou službou. To isté spraví aj s Gmailom a ďalšími aplikáciami.

TIP REDAKCIE
Huawei čaká plán B: Mate 30 Pro a Mate X prídu bez Google aplikácií

Základné aplikácie ako Gmail sa dajú nahradiť emailovými klientmi, no pri iných to bude podstatne náročnejšie. Jednými z nich sú aj Google Drive Google kalendár. Takéto aplikácie sa totiž spoliehajú na nainštalované Google služby, ktoré synchronizujú obsah. Na Mate 30 Pro takéto služby preto dostupné nebudú a momentálne je ťažké predpovedať či sa budú dať doinštalovať. Inštalácia, resp. samotná funkcionalita na telefóne bez licencie totiž nemusí fungovať.

Huawei už dávnejšie potvrdil, že jeho prioritou je využívanie Androidu, na ktorý sú jeho zákazníci zvyknutí. Mal tým na mysli samozrejme plnohodnotný Android s Google službami. V poslednej dobe mu to však nariadenie prezidenta Trumpa, po ktorom sa Huawei dostal na čiernu listinu, znemožnilo.

Spoločnosť preto zrýchlila vývoj svojej vlastnej alternatívy, na ktorej pracuje už od roku 2011. Harmony OS, ktorý postupom času môže nahradiť Android však ešte nie je pripravený. Stať sa tak má až budúci rok.

Obrovský dopad na predaje

Dalo sa predpokladať, že nedostupnosť Google služieb pre Mate 30 Pro bude mať veľký dopad na predaje. Počet ľudí, ktorí prejavia záujem o tak drahé zariadenie, akým Mate 30 Pro nepochybne bude, bude pravdepodobne podstatne nižší než v prípade, ak by tam boli.

Renomovaní analytici predpokladajú, že môže dôjsť až k 30 % prepadu predajnosti, čo pre tak rozbehnutú firmu neveští nič dobré.

Huawei však tohtoročné Vianoce môže zvládnuť s noblesou. Počas veľtrhu IFA 2019 predstavil „nový P30 Pro,“ čo je inými slovami len nové farebné prevedenie už existujúceho modelu. P30-tka je však natoľko vydarený smartfón, že s ním Huawei môže zvládnuť aj jedno z, čo sa predajov týka, najnáročnejších  období.

Viac sa snáď dozvieme už čoskoro. Huawei má Mate 30 Pro predstaviť už 19. septembra v Mníchove, kde samozrejme nebudeme chýbať. Priamo z miesta vám prinesieme všetky dôležité a hlavne overené informácie.

Total
35
Zdieľaní
Total
35
Zdieľať