Nokia 9 PureView s piatimi fotoaparátmi v rebríčku DxOMark zrovna neexceluje

Rovnaký počet bodov ako iPhone 7 z roku 2016.

0
nokia 9 pureview
Nokia 9 PureView. Foto: wikimedia.org

Nokia 9 PureView bola predstavená ešte vo februári tohto roka ako zatiaľ najlepšie vybavený smartfón z produkcie HMD Global. Veľa pozornosti smerovalo k jej fotoaparátom, ktorých počet prekonal všetku konkurenciu. 

Päť aktívnych fotoaparátov nesie logo ZEISS a využívajú technológie spoločnosti Light, ktoré obrazové informácie spracovávajú pomocou pokročilých výpočtových modelov s cieľom zvýšiť kvalitu fotografií.

Od foto schopností smartfónu Nokia 9 PureView sa očakávalo veľa, no už prvé recenzie ukázali, že fotoaparát v niektorých ohľadoch zaostáva za vlajkovou konkurenciou. Určite nefotí zle, vzhľadom na počet objektívov a ich technologické pozadie ale mohli fotoaparáty fotiť lepšie.

Potvrdzuje to aj rebríček expertov z DxOMark, ktorý konečne preveril aj fotoaparáty Nokie 9 PureView. Výsledné kombinované hodnotenie 85 bodov posadilo tento smartfón v rebríčku k tri roky starému smartfónu iPhone 7 alebo k sesterskej Nokii 8 Sirocco, ktorá získala len o bod menej.

Nokia 9 PureView
Foto: DxOMark

Nokia 9 PureView ale dokázala v niektorých ohľadoch prekvapiť. Vynikajúce je automatické ostrenie alebo veľmi presný a prirodzený bookeh, teda rozostrenie pozadia za objektom fotografovania napr. pri portrétoch. Chválu si odniesla aj stabilizácia obrazu, ktorá je však dostupná len pri FHD videu 4K záznam teda stabilizovaný nie je.

Kritika smerovala k obmedzeným schopnostiam priblíženia obrazu, k nestabilnej expozícii a vyváženiu bielej, obzvlášť pri fotografovaní s bleskom, alebo k nepresnému vykresľovaniu farieb. Video má obmedzený dynamický rozsah, slabé detaily či viditeľne nekonzistentnú ostrosť medzi jednotlivými zábermi videa.

Potenciál piatich fotoaparátov od Nokie rozhodne nie je vyčerpaný. Do konca roka by sme mali spoznať aktualizovanú Nokiu 9.1 PureView, ktorá by mala napraviť nedostatky nielen v oblasti fotoaparátov.