Elon Musk otvorene: Pre umelú inteligenciu budúcnosti komunikujeme príliš pomaly

Krok s dobou nám má pomôcť udržať jeho vlastná spoločnosť.

1
Elon Musk
Elon Musk (FOTO JD Lasica / flickr.com)

Ako to už otvorene naznačil svetoznámy vizionár Elon Musk, komunikácia medzi ľuďmi a umelou inteligenciou môže byť v budúcnosti značne problematická, a to z jediného prostého dôvodu.

Ako už informoval server Futurism, podľa vizionára sú koreňom problému rozdielne rýchlosti, ktorými ľudia a počítače (stroje) spracúvajú informácie. Novodobé procesory pracujú mnohonásobne rýchlejšie ako ľudské mozgy, čo Musk označuje ako rozdiel, ktorý by mohol v budúcnosti výrazne ovplyvniť vzťahy medzi človekom a umelou inteligenciou.

„Pre počítač je aj milisekunda večnosť, pričom pre nás to neznamená nič. Ľudská reč bude pre počítač niečo ako sú pre nás zvuky veľrýb,“ tvrdí Elon. „Šírku nášho pásma tvorí niekoľko stoviek bitov za sekundu, zatiaľ čo počítače dokážu komunikovať oveľa rýchlejšie – na úrovni terabajtov.“

TIP REDAKCIE
Elon Musk: Pôjdeme na Mars, raketový motor Raptor už spĺňa naše predstavy

Podľa jeho slov by k vyriešeniu tejto problematiky mala dopomôcť jeho vlastná spoločnosť Neuralink, ktorá sa zaoberá rozhraním medzi mozgom a počítačom. Jej cieľom je totiž pomáhať ľuďom udržať krok s pokročilou umelou inteligenciou.