Voda v plastovej fľaši

Zdravotnícka organizácia: Mikroplasty v pitnej vode nie sú veľké riziko

Mikroplasty v pitnej vode vraj nepredstavujú veľké riziko. Teda aspoň zatiaľ. WHO vyzýva na zastavenie znečisťovania životného prostredia.

To, že voda, ktorú pijeme, obsahuje malinké kúsky plastov, vieme už dlho. Rovnako sme vedeli aj to, že ich počas týždňa skonzumujeme v priemere až 5 gramov. Približne toľko váži jedna platobná karta. Organizácia WHO to však i napriek tomu nepovažuje za veľké riziko pre ľudské telo.

Vyplýva to z čerstvej analýzy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), na čo upozornil spravodajský web CNN.

Odborníci sa pozreli na potenciálne zdravotné riziká z konzumácie mikroplastov, ktoré sa nachádzajú vo vode z plastových fliaš a vodných kohútikov v domácnostiach. Zobrali do úvahy dostupné výskumy, vypracovali analýzu a prišli s nejasným výsledkom.

Málo výskumov

Nejasným preto, lebo mali mať k dispozícii obmedzené informácie. Nedostatok vedeckých prác im v konečnom dôsledku znemožnil vydedukovať jednoznačný záver, takže si na finálne slová ešte chvíľu počkáme. V súčasnosti sa však vraj nemáme čoho obávať.

“Momentálne neexistujú dáta, ktoré by jednoznačne dokazovali, že mikroplasty predstavujú riziko pre ľudské zdravie. To ale hneď neznamená, že sú neškodné,” prezradila vedkyňa Alice Horton z National Oceanography Centre.

TIP REDAKCIE
Nemecko rozkazuje celej EÚ: Nepáči sa mu aplikácia Telegram, chce ju úplne zakázať

Svet vraj potrebuje viac výskumov, aby sme vedeli s istotou určiť, o ako veľkom riziku je reč. Jedno je ale už teraz isté – existuje. Preto treba čo najskôr zastaviť znečisťovanie životného prostredia.

Riziko existuje

Aj keď Svetová zdravotnícka organizácia nepovažuje súčasné množstvo malinkých plastov v pitnej vode za veľké riziko pre naše zdravie, stále nemôžme povedať, že sa nemáme čoho obávať. Mikroplasty môžu totiž postupom času pribúdať, až sa dostaneme do bodu, kedy nám začnú citeľne ubližovať.

“Je preto dôležité pochopiť, ako a kde je vystavovanie mikroplastom najpravdepodobnejšie. Rovnako musíme chápať potenciálne zdravotné riziká a dôsledkom ich konzumácie,” dodala na margo analýzy WHO spomínaná vedkyňa.

Vedci by mali preto po novom zamerať svoju pozornosť na vplyv mikroplastov na ľudské telo.  Rovnako však musíme identifikovať hlavné zdroje kontaminácie pitnej vody a potom prísť na spôsob, ako ich eliminovať alebo čo najefektívnejšie nahradiť zdravšou alternatívou.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať