Plastové fľaše pre planétu vôbec nie sú dobrou správou. Vo svete sa každú minútu spotrebuje približne 1 miliónov kusov, ktoré len málokedy recyklujú. Dostávajú sa do morí a do oceánov, kde ubližujú rastlinám a živočíchom. Jednoducho, sú zlé.

Najnovšie zistenie však naznačuje, že plast môže mať vážne dopady aj na ľudské zdravie. Začína to jediným dúškom vody balenej v plastovej fľaši.

Voda, ktorá sa predáva v plastových (PET) fľašiach v sebe totiž ukrýva jedno nepríjemné tajomstvo. Plávajú v nej milióny mikroplastov, ktoré majú potenciál ohroziť ľudský život. Naznačuje to nová štúdia, o ktorú sa opiera aj Svetová zdravotnícka organizácia. Tá plánuje dopad mikroplastov na zdravie ľudí ďalej preveriť. O novom zistení informovala britská BBC.

Čo sú mikroplasty?

Čo to vlastne mikroplasty vôbec sú? Ide o čiastočky plastu, ktoré sa časom rozpadli na veľkosť menšiu než necht. Podľa najnovších zistení sa má do zdrojov pitnej vody každoročne dostať až 275 000 ton mikroplastov.

Výskumníci z State University of New York otestovali 259 fliaš vody od 11 rôznych spoločností, ktoré zakúpili v 9 rôznych krajinách. Do každej fľaše nakvapkali červené farbivo, ktoré sa ľahko viaže na plast. Vďaka tomu vedeli rozoznať, čo je voda a čo plast. Zistenia vôbec nevyzerali ružovo. V priemere sa v každom litre vody nachádzalo až 10,4 plastových častíc. Niektoré balenia vody v sebe nemali žiadne, niektoré ich mali tisíce. Tak napríklad, voda s označením Nestlé Pure Life v sebe mala 10 000 častíc plastu.

Zistenia upozorňujú, že človek, ktorý denne vypije liter vody z plastovej fľaše, teda len polovicu toho, čo sa odporúča, môže ročne nechcene prijímať desiatky tisíc plastových častíc, píše server Orb Media.

Rybám sa mení správanie aj hormóny

Presný dopad mikroplastov na ľudské zdravie zatiaľ nie je jasný. Počkať si budeme musieť na ďalšie štúdie, ktoré obavy potvrdia alebo naopak, vyvrátia. Zatiaľ vieme, že nahromadenie plastových častíc v rybách ovplyvňuje správaniemení ich hormóny. Niektoré chemikálie v plastoch majú podľa overených zistení rovnaký efekt aj na ľuďoch.

TIP REDAKCIE
Studená sprcha. Je pre nás prospešná či nie?

Orb Media ďalej upozorňuje, že problém sa netýka len vody predávanej v plastových fľašiach. Ovplyvnených má byť až 83 % zdrojov vody z vodovodu. Počet mikroplastov v plastových fľašiach bol však dvojnásobný.

Dočasným riešením môže byť nasadenie lepšej filtrácie vody. Trvalým riešením, samozrejme, obmedzenie plastov a takmer 100 % recyklácia.