Starman oslavuje: Elektromobil Tesla Roadster obletel Slnko

Starman, ktorý cestuje v Tesle Roadster naprieč vesmírom, obletel okolo Slnka. Stalo sa tak po viac ako roku a pol od vzletu.

Elektromobil Elona Muska má na konte dôležitý míľnik. Starman, ktorý cestuje v Tesle Roadster naprieč vesmírom, obletel okolo Slnka. Stalo sa tak po viac ako roku a pol od vzletu ozrutnej nosnej rakety Falcon Heavy.

Historický štart raketových motorov Merlin D1 prebehol ešte začiatkom februára. Cieľ misie spočíval v teste techniky a vo vynesení spomínanej figuríny na takzvanú heliocentrickú dráhu, aby sa jej o niekoľko mesiacov neskôr podarilo to, na čo môže byť dnes vesmírna spoločnosť SpaceX hrdá.

Premiérový let Falcon Heavy prebehol takmer bez komplikácií. Takmer preto, lebo na Zem prileteli iba dve z troch častí nosnej rakety. Stredný booster skončil v oceáne.

Testovanie techniky

Starman a elektromobil boli ale iba sekundárnou súčasťou ambicióznej misie SpaceX. Gro toho všetkého tkvelo v odskúšaní novej techniky. Nič tak pokročilé ako Falcon Heavy sme tu zatiaľ ešte nemali, preto existovalo nemalé riziko, že raketa neuspeje. Nemohli teda veľa riskovať.

TIP REDAKCIE
RECENZIA Samsung Jet Bot AI+: Robotický vysávač s očami, ktorý ochráni váš domov

Už onedlho ju však predčí jej výrazne schopnejší a väčší nástupca, ktorý by nás mal jedného dňa zobrať na Mesiac aj na Mars. Starship je momentálne v štádiu, kedy začínajú testovať nový pohonný systém. Raketové motory Merlin totiž čoskoro nahradia výkonnejšie alternatívy s názvom Raptor.

Total
8
Zdieľaní
Total
8
Zdieľať