Finálna podoba prototypu Starship

Elon Musk hlási úspech: Vesmírna raketa Starship má za sebou prvý testovací let

Vesmírna raketa SpaceX má za sebou úspešný test pohonného systému. Prototyp Starship vzlietol do výšky pár metrov nad zemou

Nová vesmírna raketa spoločnosti SpaceX má za sebou úspešný test pohonného systému. Najnovší prototyp Starship vzlietol do výšky pár metrov nad zemou, zrealizoval krátky pohyb do boku a následne opäť pristál.

Elon Musk to označil za veľký úspech, ktorý ich teraz opäť posunie dopredu. Ak pôjde všetko podľa plánov, tak už čoskoro prebehne ďalší testovací let. Tentokrát ale trošku dlhší, píše Wired.

Nič podobné sa ešte zatiaľ neodohralo, preto tu hovoríme o veľmi dôležitom míľniku pre celý vesmírny priemysel, nielen vesmírnu spoločnosť SpaceX a jej snahu dostať nás na Mesiac aj Mars. Práve pre tieto dve lokality v našej slnečnej sústave je Starship vyrobená. Kapacity lode zvládnu odniesť približne 150 ton vrátane pasažierov.

Motor Raptor

Vesmírnu loď budú tvoriť dve časti. Prvou je Starship a druhou Super Heavy. Tá sa však krátko po vzlete odpojí, aby pristála späť na zemi. Pôjde totiž iba o dodatočný pohonný systém s až 35 motormi a jedinou úlohou – dostať stroj za hranice našej modrej planéty, aby mohol pokračovať ďalej. Tentokrát však už iba so 6 motormi.

Starship a odpojená časť Super Heavy
Starship a odpojená časť Super Heavy

Pohon vesmírnej lode zabezpečujú nové, technologicky pokročilé motory Raptor, vďaka ktorým dokáže kombinovaný ťah hlavnej časti dosiahnuť 12 000 kN a ťah dodatočného pohonu až 69 000 kN. Preto nemá tento dopravný prostriedok problém zobrať so sebou tak veľký náklad.

Total
0
Zdieľaní
Total
0
Zdieľať