Huawei

Spoločnosti Huawei skončilo 90-dňové prechodné obdobie. Čo teraz?

Administratíva USA na čele s prezidentom Donaldom Trumpom zakázala americkým firmám v máji tohto roku obchodovať s čínskou spoločnosťou Huawei. Vláda USA zaradila čínskeho giganta na tzv. čiernu listinu.

Administratíva USA na čele s prezidentom Donaldom Trumpom zakázala americkým firmám v máji tohto roku obchodovať s čínskou spoločnosťou Huawei. Vláda USA zaradila čínskeho giganta na tzv. čiernu listinu.

Americká vláda sa totižto domnieva, že podnikanie spoločnosti Huawei je v rozpore s tamojšími záujmami národnej bezpečnosti a zahraničnej politiky.

Pár dní po zavedených opatreniach Ministerstvo obchodu USA vyrukovalo s dočasnou 90-dňovou licenciou, v rámci ktorej mohli americké firmy aspoň sčasti pokračovať v obchodoch s výrobcom Huawei.

Na základe tejto licencie ale čínska spoločnosť nemohla vyvíjať nové produkty. Zohľadňovala len podporu existujúcich zariadení, sieťovej infraštruktúry alebo softvérových aktualizácií. 90-dňové prechodné obdobie uplynulo dnešným dňom (19. august).

Podľa exkluzívnych informácií agentúry Reuters, americká vláda zrejme udelí ďalšiu dočasnú licenciu s platnosťou na 90 dní. Ani jedna z dotknutých strán sa ale k situácii zatiaľ nevyjadrila.

huwei mate 30 Pro
Údajná podoba nového vlajkového modelu Huawei Mate 30 Pro, ktorý má byť predstavený koncom septembra. Zatiaľ nie je vôbec isté, či ho bude môcť poháňať operačný systém Android.

Nová dočasná licencia by vytvorila priestor na ďalšie vyjednávania, ktoré prebiehajú na pomedzí obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Diskusia medzi čínskym prezidentom Xi Jinpingom a a americkým prezidentom Donaldom Trumpom by mohla prebehnúť už koncom tohto týždňa, uviedol pre agentúru Reuters jeden z jej zdrojov.

TIP REDAKCIE
Vedci vyvinuli novú lítium-sírovú batériu: Ponúka 5-krát väčší dojazd a vystačí na 10 rokov prevádzky!

V roku 2018 vynaložila spoločnosť Huawei na nákup potrebných komponentov a súčiastok 70 miliárd dolárov. Z toho 11 miliárd putovalo k americkým spoločnostiam ako Qualcomm či Intel. Na ďalší vývoj situácie si v tejto chvíli musíme počkať.

Huawei už ale stihol predstaviť vlastný operačný systém Harmony OS, ktorým dokáže podľa vlastných slov „okamžite nahradiť Android“. Učinil by tak v prípade, ak by na základe obmedzení stratil prístup k OS Android. Harmony OS zatiaľ nie je hotovým produktom.

Do konca tohto roka má byť jeho vývoj dokončený vo verzii pre čínsky trh a do polovice roka 2020 vo verzii pre medzinárodné publikum.

Total
18
Zdieľaní
Total
18
Zdieľať