Nokia 1

Záujem o smartfony značiek Samsung, Huawei a Nokia v 2. štvrťroku vzrástol

Experti spoločnosti Counterpoint Research vyhodnotili pomery na trhu so smartfónmi v období 2. štvrťroka 2019 a porovnali ich s rovnakým obdobím minulého roka.

Experti spoločnosti Counterpoint Research vyhodnotili pomery na trhu so smartfónmi v období 2. štvrťroka 2019 a porovnali ich s rovnakým obdobím minulého roka.

Z výsledkov vyplýva, že dvaja najväčší výrobcovia v 2. štvrťroku 2019 dodali svojim zákazníkom viac smartfónov ako 2. štvrťroku 2018. Najvýraznejší rast ale zaznamenalo konzorcium HMD Global, ktoré zastrešuje značku Nokia.

Vo všeobecnosti však trh so smartfónmi poklesol, a to o miernych 1,2 %. Pokles analytici pripisujú stagnácii na trhu v Číne, ktorá pretrváva dva roky. Viac ako jedna štvrtina celosvetových dodávok smartfónov putuje práve na čínsky trh.

Celosvetovo sa na trh dostalo v Q2 2019 360 miliónov kusov smartfónov.

Nokia dodala 4,8 milióna smartfónov, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 20 %. Trh aj v 2. štvrťroku ťahali prvý Samsung a druhý Huawei. Juhokórejský výrobca dodal 76,6 milióna kusov mobilných zariadení, čo mu zabezpečilo rast na úrovni 7,1 %.

Huawei si polepšil o 4,6 % a na trh dodal 56,7 milióna smartfónov. Tretia priečka v rebríčku patrí Apple, no s poklesom 11,9 % (36,4 mil. zariadení). Väčší pokles podľa Counterpoint Research zaznamenalo len juhokórejské LG (-18,5 %, 8 mil. dodaných zariadení).

stvrtrok
Foto: Counterpoint Research

Podľa výsledkov to vyzerá, že podnikanie spoločnosti Huawei neovplyvnili sankcie, ktoré proti nej uplatňuje americká vláda. Pravdou však je, že sa zatiaľ ešte nestihli poriadne prejaviť.

Do akej miery ovplyvnili záujem zákazníkov o zariadenia Huawei bude známe až z výsledkov za 3. štvrťrok 2019. Samsung si silnú pozíciu na trhu udržal vďaka vydarenému vlajkovému portfóliu Galaxy S, ale aj novým modelom Galaxy A a Galaxy M, ktoré sú cenovo dostupnejšie.

Pozornosť si zaslúži aj čínska značka Realme, ktorá sa prebojovala do TOP desiatky najväčších výrobcov smartfónov. Vznikla len v roku 2018, kedy sa oddelila od materskej spoločnosti Oppo. Svoje produkty navyše začína predávať aj v Európe.

Ďalšie podrobnosti nájdete v správe Counterpoint Research.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať