Dym z horiaceho Amazonského pralesa vidia v meste, ktoré je vzdialené 2 700 km

"Amazonský dažďový prales - pľúca našej planéty, ktoré produkujú 20 % nášho kyslíka - je v plameňoch."

1
Amazonský prales v plameňoch
Amazonský prales v plameňoch

Pľúca našej Zeme sa ocitli v obrovských plameňoch a nikto momentálne nevie, ako rastúcu katastrofu zastaviť. Amazonský prales má v produkcii pre život nevyhnutného kyslíku až 20-percentný podiel, preto možno povedať, že ide o medzinárodnú environmentálnu a ekologickú krízu.

Keďže Brazília nedisponuje dostatočným množstvom zdrojov, do zastavenia rapídne rastúceho požiaru pralesa budú musieť skôr či neskôr zasiahnuť i iné krajiny. Jej vedeniu to však príliš nevonia.

Ako tvrdí miestny prezident Jair Bolsonaro, Emanuel Macron vraj využíva situáciu pre osobný politický prospech. Narážal tým na nedávnu reakciu francúzskeho prezidenta, ktorý označil problém za problém celej planéty, nielen Brazílie.

„Amazonský dažďový prales – pľúca našej planéty, ktoré produkujú 20 % nášho kyslíka – je v plameňoch. Je to medzinárodná kríza,“ uviedol ešte vo štvrtok Macron a dodal, že krízu prediskutujú počas prvých dní nadchádzajúceho podujatia G7.

Obrovský dym

Amazonský prales v uplynulých týždňoch zachvátili až o 80 percent väčšie plamene, ako tomu bolo pred rokom. Nie je preto žiadnym veľkým prekvapením, že obrovský dym dorazil až do mesta San Paulo, ktoré sa nachádza približne 2 700 kilometrov od najbližšieho miesta, informuje CNN.

Ak si Brazília nadchádzajúce dni nebude vedieť poradiť, nezostane jej nič iné, ako požiadať o pomoc USA alebo Európu. Pri súčasnom krajne pravicovom prezidentovi to však môže trvať trošku dlhšie.