iPhone XS

Apple vraj ukradol technológiu. Problémom je duálny foťák v iPhone

Fotoaparáty na zadnej strane najnovších iOS smartfónov sú vraj technológiou iných inovátorov. Preto musí Apple teraz čeliť nemalým problémom.

Fotoaparáty na zadnej strane najnovších iOS smartfónov sú vraj technológiou iných inovátorov. Preto musí Apple teraz čeliť nemalým problémom. Obrovská žaloba, ktorú má po novom na krku, z neho môže skôr či neskôr vytiahnuť celkom slušnú kôpku peňazí.

Izraelská firma Corephotonics sa totiž po rokoch ignorovania zo strany kalifornského jabĺčka rozhodla, že problém s porušovaním jej patentov dotiahne do vytúženého konca. Nazbierala všetky nevyhnutné dôkazy a následne sa opäť obrátila na súd, kde v minulosti príliš nepochodila.

Duálny fotoaparát

Gro problému tu tkvie v technológii hlavných fotoaprátov vo výbave súčasnej aj predchádzajúcej generácie iOS smartfónu.

Inžinieri z radov Apple údajne využili hneď viacero duševných vlastníctiev Corephotonics, aby tak vytvorili vlastnú duálnu zostavu, ktorú tvorí klasický objektív a takzvaný teleobjektív. A to bez toho, aby platili akékoľvek licenčné poplatky. Preto sa izraelská firma rozhodla, že zakročí.

TIP REDAKCIE
Čaká nás vesmírne divadlo: Okolo Zeme preletí asteroid o veľkosti 1 km! Uvidíte ho aj voľným okom

Od roku 2012

Jabĺčko malo nadobudnúť prístup k pokročilým technologickým riešeniam prostredníctvom dlhodobých diskusií o vývoji hardvéru pre nadchádzajúce mobilné telefóny. Ako píše GSMArena, obe spoločnosti nadviazali bližší kontakt ešte v roku 2012, no zo spolupráce nevznikla žiadna reálna úroda. Teda aspoň oficiálne nie.

Dlho netrvalo a o pár rokov neskôr uzrel svetlo sveta uzrel prvý iPhone s duálnym fotoaparátom, ktorý niesol názov iPhone 7 Plus. Problém tu však je ten, že bez toho, aby americký výrobca spotrebnej elektroniky uzavrel s Corephotonics akúkoľvek licenčnú dohodu. Keďže mu Izraelčania prezradili podrobnosti o ich foto technológiách, očakávali niečo naspäť.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať