Apple sa bráni útokom: Nikoho v používaní iPhonu neobmedzujeme

Jabĺčko zahájilo protiútok.

3
iPhone XR
iPhone XR (FOTO Marek Urban)

Spoločnosť Apple sa posledné dni opäť ocitla pod tlakom rozčúlenej verejnosti. Používateľom iPhonov totiž prekáža varovný text v nastaveniach, ktorý je vidieť po tom, čo vymenili batériu v neautorizovanom servise. V opačnom prípade by ho smatfón nezobrazil.

Je však pritom úplne jedno, či neautorizovaný technik použil originálnu alebo neoriginálnu batériu. Ako informuje GSMArena, v oboch prípadoch totiž nastane presne tá istá situácia. Aký má teda Apple dôvod?

Americký výrobca spotrebnej elektroniky na svoju obranu tvrdí, že úloha tejto informácie spočíva v zlepšení ochrany jeho zákazníkov „pred poškodenou, nekvalitnou alebo použitou batériou, pretože to môže viesť k bezpečnostným alebo výkonnostným problémom“.

Apple sa tak inými slovami snaží odradiť používateľov od návštevy servisu bez autorizácie. Keď tak spravia, nevie im garantovať vysoký štandard kvality ako v prípade opravy v autorizovanom stredisku. Avšak to aj vtedy, keď dotyčný siahne po originálnej súčiastke.

V nastaveniach iPhonu navyše neuvidia žiadne detaily o aktuálnom stave batérie, takže nevedia ani to, kedy ju treba vymeniť, aby včas zabránili poklesu výkonu. Displej im namiesto konkrétnych čísiel zobrazí iba spomínané upozornenie.