VIDEO: Tieto dve mŕtve hviezdy okolo seba obiehajú každých 7 minút

Aj keď ich vedci študujú už roky, hviezdu sú pre ľudstvo stále jednou veľkou záhadou. Pravdivosť tohto tvrdenia posilňuje aj najnovší objav, ktorým sú dvaja obiehajúci sa bieli trpaslíci.

Aj keď ich vedci študujú už roky, hviezdy sú pre ľudstvo stále jednou veľkou záhadou. Pravdivosť tohto tvrdenia posilňuje aj najnovší objav, ktorým sú dvaja obiehajúci sa bieli trpaslíci.

Ako už upozornil web Engadget, astronómovia odhalili binárnu sústavu dvoch bielych trpaslíkov vzdialenú na 8 tisíc svetelných rokov od nás, v ktorej okolo seba každých 7 minút obiehajú dve mŕtve hviezdy. Hovoríme teda o druhom najrýchlejšom páre bielych trpaslíkov, aký bol kedy objavený.

Menšia požiera väčšiu

Vzájomná vzdialenosť hviezd však podľa vedcov istí pomalú „smrť“ jednej z nich, konkrétne tej chladnejšej. Menší z dvoch trpaslíkov, ktorého teplota je deväťnásobne vyššia ako teplota nášho Slnka, údajne pomaly, ale isto požiera svojho väčšieho, no chladnejšieho suseda.

Zaujímavosťou je však skutočnosť, že doposiaľ nebola zaregistrovaná prítomnosť ani jedného z röntgenových lúčov spojených s týmto procesom. Vedúci štúdie Kevin Burdge verí, že dôvodom sú zväčšené akréčne body, ktoré namiesto röntgenového žiarenia vyžarujú ultrafialové a viditeľné svetlo. Sústava je taktiež jednou z mála, ktorá je súčasne aj zdrojom gravitačných vĺn.

TIP REDAKCIE
Poznámky Alberta Einsteina ku teórii relativity vydražili za rekordnú cenu: Predali sa za 11,6 milióna eur

Vedci tvrdia, že najviac sa o správaní dvoch trpaslíkov dozvieme až v roku 2034, kedy Európa do vesmíru vyšle detektor gravitačných vĺn LISA (Laser Interferometer Space Antenna). Dovtedy nám teda budú musieť stačiť odhady a výsledky rôznych štúdií.

Total
13
Zdieľaní
Total
13
Zdieľať