HTC

Smartfón so 108 Mpx fotoaparátom a 10x optickým priblížením? V budúcom roku

Fotoaparáty smartfónov sa vezú na vlne inovácií už nejaký ten rok a ten budúci nebude výnimkou. Tento rok sme spoznali prvý 64 Mpx snímač obrazu či optiku s rekordným rozsahom optického priblíženia.

Fotoaparáty smartfónov sa vezú na vlne inovácií už nejaký ten rok a ten budúci nebude výnimkou. Tento rok sme spoznali prvý 64 Mpx snímač obrazu či optiku s rekordným rozsahom optického priblíženia.

Podľa známeho informátora zo sveta technológií, ktorý na sociálnej sieti Twitter vystupuje pod menom Ice universe, v budúcom roku uzrie svetlo sveta snímač obrazu pre smartfóny s rozlíšením 108 Mpx. Okrem toho by mal byť osadený za optikou s 10x optickým priblížením.

Ice universe k stručnej informácii pripojil aj obrázok, ktorý sa už na prvý pohľad podobá na možno budúci produkt kórejskej spoločnosti Samsung. Ide zatiaľ o prvú a jedinú takúto priamu informáciu, preto ju netreba brať s plnou vážnosťou. Trend je ale jasný.

10x zoom
Foto: Ice universe

Samsung tento rok v máji predstavil snímač ISOCELL GW1, ktorý má rozlíšenie 64 Mpx. Pixely samotné majú veľkosť 0,8 μm. Tak ako napríklad 48 Mpx senzor, ktorý nájdeme v Xiaomi Redmi 7 alebo v Motorole One Vision, aj ISOCELL GW1 využíva technológiu Pixel Binning v rámci ktorej spojí informácie zo susedných štyroch pixelov do jedného super pixelu. Samsung svoju metódu nazýva Tetracell. 

TIP REDAKCIE
Tablet s výrezom v displeji? Taký má byť Samsung Galaxy Tab S8 Ultra
64 mpx
Obrazový snímač ISOCELL GW1

V marcovej správe predpovedala príchod snímačov obrazu pre mobilné zariadenia s vysokými rozlíšeniami aj spoločnosť Credit Suisse. Podľa nej sa tento rok dostane na trh 65 Mpx senzor a v roku 2020 108 Mpx snímač. S podobnými predpoveďami nakoniec prišiel aj Qualcomm.

Kto by mohol nový snímač obrazu so šialeným rozlíšením vyrobiť? Prstom by sme mohli ukázať na Sony alebo Samsung. Žiadny výrobca sa však vývojom takéhoto komponentu nepochválil. Musíme si teda počkať na ďalšie informácie, ktoré sa časom zrejme objavia. Isté je len to, že budúce smartfóny budú zase fotiť o niečo lepšie.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať