mk III

Takto vyzerá nová zbraň, ktorá dokáže zastaviť akýkoľvek dron v blízkej vzdialenosti

Drony patria medzi obľúbené zariadenia mnohých užívateľov, pomocou ktorých dokážu zaznamenať fotografie a videá zo zaujímavých miest z vtáčej perspektívy.

Drony patria medzi obľúbené zariadenia mnohých užívateľov, pomocou ktorých dokážu zaznamenať fotografie a videá zo zaujímavých miest z vtáčej perspektívy. Dron má v batohu nejeden cestovateľ a využívajú ich aj profesionálni tvorcovia multimediálneho obsahu. 

S dronom sa však nedá lietať všade a za každých okolností. Jednotlivé krajiny upravujú prevádzku takýchto zariadení predpismi. Týka sa to aj Slovenska. Obzvlášť zakázané je používanie dronov v blízkosti letísk, elektrární alebo napr. väzení.

Ako však dostať dron, ktorý sa nelegálne pohybuje v určitej oblasti, bezpečne na zem? Prostriedky pre tieto potreby vyvíja spoločnosť DroneShield, ktorá predstavila DroneGun MkIII, doslova ručnú zbraň proti dronom.

dron
MkIII meria 62,9 cm x 39,3 cm x 20,9 cm. Foto: DroneShield

Nejde pritom o prvý prostriedok od DroneShield. MkIII je však kompaktné, relatívne ľahké a na používanie jednoduché zariadenie. Podľa výrobcu váži necelé 2 kilogramy, na jedno nabitie vydrží v aktívnej prevádzke približne hodinu a dá sa používať jednou rukou.

MkIII dokáže zachytiť signál z dronu do vzdialenosti 500 metrov. Pomocou elektromagnetických impulzov okamžite preruší zaznamenávanie videa a vynúti pristátie dronu po vertikálnej osi, prípade sa vráti na miesto, odkiaľ vzlietol. Dron teda nespadne z oblohy, čo by mohlo byť nebezpečné.

TIP REDAKCIE
Google v Rusku čelí vyše 200 miliónovej pokute, údajne nevymazal "nelegálny" obsah
dron
Foto: DroneShield

Generálny riaditeľ DroneShield, Oleg Vornik, odmietol prezradiť cenu zariadenia. Pre server DigitalTrends len priblížil, že má päť cifier. Okrem iného uviedol, že prostriedky spoločnosti pre okamžité zastavenie prevádzky dronov používa armáda a polícia nielen v USA, ale aj v iných krajinách sveta.

Asi netreba pripomínať, že nová zbraň je primárne určená pre silové a obranné zložky. Bežní užívatelia sa k nej nedostanú. Ak vás zaujíma, ako to je s používaním dronov u nás, všetky informácie nájdete TU, na stránke Dopravného úradu.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať