Mísia úspešná: Ruská raketa Proton-M dopravila do vesmíru významný teleskop

V sobotu, o pol tretej poobede miestneho času, odštartovala svoju vesmírnu púť raketa Proton-M. Po dvakrát odloženom štarte konečne vzlietla.

V sobotu, o pol tretej poobede miestneho času, odštartovala svoju vesmírnu púť raketa Proton-M. Po dvakrát odloženom štarte konečne vzlietla a do vesmíru dopravila nový ruský teleskop, informuje web Time.

Vládna agentúra Roskosmos potvrdila, že teleskop Spektr-RG bol úspešne dopravený na orbitu Zeme, odkiaľ jeho púť pokračuje do svojho konečného cieľa, teda Libračného bodu L2.

Čo je to Libračný bod?

Libračné body sú unikátne miesta v solárnom systéme, kde si objekty uchovávajú svoju polohu v závislosti od slnka a planét, ktorého ho obiehajú. Bod L2 sa nachádza približne 1,5 milióna kilometrov od Zeme, čo je ideálna vzdialenosť pre teleskopy ako Spektr-RG.

Čaká ho dlhá cesta

Do menovaného cieľa by mal teleskop doraziť v priebehu troch mesiacov. Ak sa mu to podarí, pôjde o prvý objekt, ktorý od čias Sovietskeho zväzu dopravilo Rusko ďalej ako za orbitu našej planéty.

Úlohou teleskopu, ktorú má Spektr-RG plniť do roku 2025, bude podrobný röntgenový prieskum vesmírnej oblohy. Hovoríme o vôbec prvom teleskope povereného takouto úlohou.

TIP REDAKCIE
Južná Kórea smeruje za hranice Zeme: Do vesmíru úspešne vyslala svoju prvú raketu!

Veľký krok pre Rusko

Ako sme už avizovali vyššie, pre Rusko ide o naozaj dôležitý projekt. Od roku 1991, teda rozpadu Sovietskeho zväzu, totiž vesmírne misie krajiny značne stagnovali. Je teda veľmi pravdepodobné, že sa Spektr-RG zapíše nielen do povedomia miestneho, ale aj celosvetového publika.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať