Zapísané do histórie: Konal sa prvý bejzbalový zápas, na ktorý dozeral robot

Minulý štvrtok sa konal vôbec prvý bejzbalový zápas, ktorého rozhodca nebol z mäsa a kostí. Výkon robota postaveného do tejto pozície však nebol bezchybný.

Minulý štvrtok sa konal vôbec prvý bejzbalový zápas, ktorého rozhodca nebol z mäsa a kostí. Výkon robota postaveného do tejto pozície síce nebol bezchybný, avšak bol vyhodnotený ako úspešný, informuje server For The Win.

Zápas Atlantic League, nezávislej bejzbalovej ligy, otestoval a súčasne debutoval systém ABS (automated ball-strike system), inak známy ako Trackman.

Ľudskému rozhodcovi stačil telefón a slúchadlo

Ľudský rozhodca bol síce na ihrisku stále prítomný, no jeho dvomi hlavnými nástrojmi bolo slúchadlo v uchu a telefón v zadnom vrecku. Prostredníctvom týchto dvoch pomôcok vedel komunikovať so svojím robotickým kolegom, ktorý vďaka už spomenutej technológii využívajúcej radar (Trackman) dokázal pozorovať nadhod.

Prerušovanie spojenia

Aby sme si to zjednodušili, vďaka tomuto systému dokáže rozhodca jednoducho zistiť, či nadhod smeroval alebo nesmeroval do strike zóny. Ako sme však avizovali vyššie, výkon robota nebol stopercentný, predovšetkým v oblasti komunikácie, teda spojenia s ľudským rozhodcom. To bolo totiž niekoľkokrát prerušené, čo znamená, že rozhodca musel nadhod kontrolovať sám.

TIP REDAKCIE
Nová Xperia sa blíži, Sony sľubuje špičkový fotoaparát

Napriek očakávaným chybám si robot viedol bravúrne. Vyzerá to, že “neľudský” rozhodca bude do hier nasadzovaný častejšie. Uvidíme, či sa dokáže robot podobného typu dopracovať aj do ostatných športových odvetví.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať