Toyota s podrobným plánom: Na svojom vesmírnom roveri plánuje pracovať celých 10 rokov

Japonská vesmírna agentúra JAXA uzavrela partnerstvo so známou automobilkou Toyota. Cieľom kolaborácie je vytvorenie vesmírneho roveru.

Japonská vesmírna agentúra JAXA uzavrela partnerstvo so známou automobilkou Toyota. Cieľom kolaborácie je vytvorenie vesmírneho roveru, prostredníctvom ktorého dokážu astronauti objavovať povrch nášho Mesiaca. Hotový by mal byť do roku 2029, tvrdí Engadget.

Jeho kapacita, čo sa množstva pasažierov týka, bude prekvapivo nízka. Vozidlo povezie len dvoch ľudí, avšak na vzdialenosť až 6 200 míľ, teda 9 977 kilometrov, pričom poháňať ho má solárna energia v zálohe s palivovými článkami.

Skutočný kolos

Vozidlo bude 6 metrov dlhé, 5 metrov široké a takmer 4 metre vysoké. Hovoríme teda o naozajstnom kolose, ktoré ponúka až 42 metrov štvorcových obytnej plochy. A nie, v jeho priestoroch astronauti nebudú potrebovať skafandre.

JAXA a Toyota v dohode spomenuli aj presný rok, dokedy chcú tento projekt zrealizovať. Ich pomerne precízne spracovaný rozvrh vyzerá takto:

  • 2019: Identifikácia technológií potrebných na jazdu po mesiaci; ustanovenie špecifikácií prototypu
  • 2020: Výroba skúšobných súčiastok pre každý technologický element; vývoj prototypu
  • 2021: Testovanie vyrobených skúšobných súčiastok a prototypu
  • Od 2022: Testovanie a vyhodnotenie prototypu o veľkosti v pomere 1 : 1; akvizícia a overovanie údajov spojených s autonómnymi systémami potrebnými na objavovanie polárnych oblastí Mesiaca
  • Od 2024: Dizajn, výroba a ohodnotenie modelu vozidla; dizajn konkrétneho letového modelu
  • Od 2027: Výroba, testovanie kvality a výkonu letového modelu

Po úspešnom vykonaní všetkých uvedených krokov by mal byť rover konečne pripravený na štart. Ten by mal prebehnúť v roku 2030.

TIP REDAKCIE
NASA bude meškať: Misia na Mesiac začne až vo februári

Zaujímavé je, že vozidlo pristane na povrchu Mesiaca ešte pred astronautmi. Rover využije svoje autonómne technológie k tomu, aby sa s nimi po ich príchode stretol. Ide o šikovnú prezentáciu tvrdej dlhoročnej práce, no súčasne aj o formu posledného testovania.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať