LightSail2: Takto vyzerá kozmická loď, ktorú poháňa len slnko

Netradičná kozmická loď LightSail2 doslova rozvinula svoje plachty, ktoré sú tenšie ako ľudský vlas a zaberajú plochu o rozhlohe 32 štvorcových metrov.

Netradičná kozmická loď LightSail2 doslova rozvinula svoje plachty, ktoré sú, ako informoval server MIT Technology Review, tenšie ako ľudský vlas a zaberajú plochu o rozlohe 32 štvorcových metrov.

LightSail2 na svoj pohon využíva fotóny zo slnka. Na začiatku jej cesty je „paliva“ málo, avšak presne s tým inžinieri rátali. Loď totiž zrýchli s postupom času, v priebehu ktorého sa bude zvyšovať potrebná dynamika.

LightSail2 bola do vesmíru vyslaná ako súčasť nákladu Falcon Heavy pred vyše mesiacom, presnejšie 25. júna. Jej predchodca, LightSail1, sa do vesmíru dostal ešte pred štyrmi rokmi, avšak len po pár dňoch sa vrátil späť na Zem.

TIP REDAKCIE
Tablet s výrezom v displeji? Taký má byť Samsung Galaxy Tab S8 Ultra

Vesmírna “plachetnica”

Čo sa systému ovládania týka, náramne sa podobá na ten, ktorý sa využíva na plachetniciach – inžinieri jednoducho prenastavujú uhol plachiet.

Dúfajme teda, že druhá generácia „plachetnicovej“ vesmírnej lode bude oveľa úspešnejšia ako tá prvá. Inžinieri si ale zrejme dali na svojom výtvore naozaj záležať, keďže projekt bol čiastočne financovaný prostredníctvom crowdfundingu.

Pohľad do histórie

LightSail2 je inšpirovaná myšlienkou solárnych plachetníc, s ktorou v roku 1970 prišiel astronóm a spisovateľ Carl Sagan. Nebol však prvý. Prvýkrát na netradičný typ vesmírnej lode totiž pomyslel nemecký astronóm Johannes Kepler, a to ešte v 17. storočí.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať