Čip za sietnicou

Nevidiaci začnú vidieť: Odborníci testujú prelomové bionické oko

Špičková francúzska spoločnosť Pixium Vision uskutočnila ostrý test svojho prelomového bionického oka. Zúčastnilo sa ho päť ľudí.

Špičková francúzska spoločnosť Pixium Vision uskutočnila ostrý test svojho prelomového bionického oka. Zúčastnilo sa ho päť ľudí s takzvanou makulárnou degeneráciou, ktorá prichádza s vyšším vekom, a výsledok je jednoznačný. Nevidiaci budú môcť v neďalekej budúcnosti nielen opäť čítať text.

O všetko sa postarajú špeciálke okuliare so zabudovanou kamerou, prostredníctvom ktorej prejdú vizuálne informácie do čipu, kde následne prebehne ich konvertovanie na elektrický signál.

Signál potom poputuje do mozgu a človek v tom momente nadobudne prehľad o tom, čo je v jeho bezprostrednom okolí. Technológie týmto spôsobom obnovia prerušenú komunikáciu medzi vstupným orgánom a orgánom, prostredníctvom ktorého prebieha spracovanie zachytenej informácie.

Okuliare s kamerou
Okuliare s kamerou

Fungovanie bionického oka má však jednu špeciálnu požiadavku. Spomínaný čip musí byť implantovaný za sietnicu, preto je potrebný relatívne náročný chirurgický zákrok. Bez neho sú okuliare s kamerou úplne zbytočné, takže inej cesty v tejto chvíli niet.

Testovanie bolo úspešné

Spoločnosť Pixium Vision už stihla medzičasom zrealizovať prvé ostré testy. Do procesu bolo zapojených päť Francúzov, a ako píše New Scientist, všetci do jedného mohli opäť čítať text. Samozrejme, stále to nebolo dokonalé.

Technológia je ešte v zárodku, čiže ešte nejaký ten rok potrvá, až sa dočkáme kúsku, ktorý bude schopný obnoviť takmer plnohodnotný zrak. Sme však na dobrej ceste.

Total
77
Zdieľaní
Total
77
Zdieľať