Lietadlo

Lietadlá budú pristávať bez asistencie pilota. Nemci vytvorili novú technológiu

Autopilot je už dnes bežnou súčasťou výbavy moderných lietadiel. Stále však nedokáže nahradiť pilota z mäsa a kostí, čo platí i o pristávaní.

Autopilot je už dnes bežnou súčasťou výbavy moderných osobných lietadiel. Stále však nedokáže plnohodnotne nahradiť pilota z mäsa a kostí, čo platí i o pristávaní. Preto sa výskumníci z nemeckej univerzity rozhodli, že vytvoria systém, ktorý to v neďalekej budúcnosti zmení.

Ich dielo nesie názov C2Land a je určené pre všetky letiská, nielen pár vyvolených. V tom sa odlišuje od dnešných riešení. Práve jeho univerzalita z neho robí niečo, čo sme tu zatiaľ ešte nemali.

Ako informuje TechSpot, nový systém z Technical University of Munich sa dá využiť pri pristávaní kdekoľvek na svete. Preto netreba po novom brať ohľad na to, či pristávacia plocha niečo také umožňuje alebo nie. Pilot iba jednoducho stlačí tlačidlo a o všetko ostatné sa následne postará pokročilá technológia.

C2Land využíva kombináciu GPS antény a takzvaného optického referenčného systému. Bez nej by nedokázal fungovať, pretože by mu chýbali veľmi dôležité informácie o aktuálnej polohe lietadla či potenciálnych nepokojoch v atmosfére. Tie mu poskytujú priestor na to, aby pristál bez väčších komplikácií.

TIP REDAKCIE
Chuwi MiniBook X: Šialený 10,8-palcový 2K notebook za cenu, ktorá sa často nevidí!

Kedy sa dočkáme aplikácie v praxi, momentálne netušíme. Nejaký ten rok to ale ešte určite potrvá. Zatiaľ je totiž reč iba o nedokončenom prototype.

Total
32
Zdieľaní
Total
32
Zdieľať