Od golfových loptičiek po rodinnú fotografiu: Astronauti misií Apollo na Mesiaci zanechali celkovo 106 objektov

Každý vie, že členovia posádky modulov z misií Apollo po sebe na Mesiaci museli zanechať určité pamiatky.

Každý vie, že členovia posádky modulov z misií Apollo po sebe na Mesiaci museli zanechať určité pamiatky. Najznámejšou pripomienkou prvého pristátia človeka na našej prirodzenej družici sú vlajky spojených štátov. Ako už ale upozornil server Space, pod prachom sa toho nachádza oveľa viac.

Medzi rokmi 1969 až 1972 po sebe astronauti na Mesiaci zanechali poriadny “neporiadok”. Po 50 rokoch v prachu stále ležia veci ako golfové loptičky, rodinná fotografia, vaky s ľudským odpadom či dokonca aj malá socha.

Ako sme už naznačili vyššie, niektoré z vecí po sebe astronauti zanechali zámerne. Na druhú stranu, z akého dôvodu by niekto na Mesiaci nechával golfové loptičky?

NASA (via Space)

Slovo odborníčky

„Na Mesiaci je odpad, sú tam symbolické artefakty, ktoré tam nutne nemuseli ostať, je tam jednoducho úchvatný vedecký materiál,“ povedala Beth O’Learyová, archeologička a antropologička so zameraním na vesmír zo Štátnej univerzity v Novom Mexiku serveru Space. „Mysleli by ste si, že NASA má kompletný inventár, teda že do vesmíru vyšle určité veci, ktoré sa po návrate spočítajú a zistí sa, čo chýba. To však nemusí byť vždy pravda.“

Beth O’Learyová je zodpovedná za zhotovenie zoznamu všetkých objektov, ktoré boli na Mesiaci zanechané. Celkovo sa na ňom nachádza 106 položiek, a to vrátane stôp Armstronga a Aldrina.

TIP REDAKCIE
Nová Xperia sa blíži, Sony sľubuje špičkový fotoaparát

Späť k loptičkám

Medzi najnezmyselnejšie predmety, ktoré po sebe astronauti na Mesiaci zanechali, patria spomenuté golfové loptičky. Na povrch ich vysypal Alan Shepard, člen Apollo 14. „Išlo o experiment – ako by ste dokázali hrať golf v tak rozdielnej gravitácii? Ale áno, bolo v tom aj trochu hravosti,“ tvrdí Alice Gormanová, archeologička z Flinders University v Austrálii.

NASA (via Space)

Iným spôsobom zaujímavou pamiatkou je podpísaná rodinná fotografia astronauta Charlieho Dukea (viď. foto vyššie). Tá sa ale nanešťastie už nachádza v štádiu rozkladu, za ktorý sú zodpovedné extrémne podmienky Mesiaca.

Koniec koncov, každý zanechaný predmet má svoju sentimentálnu hodnotu, a to nech už sa nám zdá byť akokoľvek zbytočný. Zatiaľ čo niektorí považujú pamiatky za odpad, iní ich zase berú ako „úchvatný vedecký materiál“.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať