Astronómovia spozorovali asteroid, ktorý má k Slnku bližšie ako Merkúr

Orbitu dokončí za 151 dní.

0
GCD

Astronómovia sú zodpovední za väčšinu nálezov v podobe asteroidov, ktoré buď sú alebo nie sú hrozbou pre našu existenciu. Medzi prvú spomenutú skupinu patrí aj najnovší nález s názvom 2019 LF6. Na nový objav upozornil web GCD.

Nový objav však nie je len tak obyčajný asteroid. Z radu vystupuje trvaním jednej orbity okolo Slnka. Tú je 2019 LF6 schopný dokončiť za len 151 dní, pričom sa k našej hviezde dostáva bližšie ako Merkúr, prvá planéta našej sústavy.

LF6 celkovo krúži okolo troch členov našej sústavy, teda Slnka, Merkúru a Venuše. K Zemi sa teda nikdy nepriblížil a zrejme ani nepriblíži.

Zaujímavý objav

Je zaujímavé, že astronómovia spozorovali 2019 LF6 až teraz, keďže je široký približne 1 km. „Pred tridsiatimi rokmi začali ľudia organizovať pátrania po asteroidoch, pričom prvoradé boli veľké objekty. Teraz, keď ich je väčšina už objavená, sa stávajú vzácnymi nálezmi,“ vysvetľuje Tom Price z Caltech. „LF6 je nezvyčajný v jeho veľkosti aj orbite – jeho neobvyklá orbita vysvetľuje, prečo sa tak veľký asteroid dokázal vyhnúť desaťročiam precíznych pátraní.“

TIP REDAKCIE
Dnes v noci sa nezabudnite pozrieť na oblohu: Meteorický roj prinesie až 120 preletov za hodinu!

Asteroidy, ktorých orbita vedie okolo Slnka, no nikdy sa nedostanú za orbitu Zeme, sú pre astronómov ťažko spozorovateľné. LF6 teda nie je žiadnou výnimkou. Jeho rok trvá najkratšie spomedzi všetkých známych asteroidov, teda už spomenutých 151 dní.