satelity

Starlink: 60 internetových satelitov už komunikuje s pozemnými stanicami

Pred niekoľkými dňami vyniesla nosná raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX na obežnú dráhu Zeme prvých 60 satelitov projektu Starlink.

Pred niekoľkými dňami vyniesla nosná raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX na obežnú dráhu Zeme prvých 60 satelitov projektu Starlink, ktorý nám v budúcnosti sprostredkuje vysoko rýchlostné internetové pripojenie. 

60 satelitov je len začiatok. Nad našimi hlavami ich bude krúžiť približne 12 000. Aspoň taký je plán Elona Muska. 60 satelitov bolo možné pár dní po štarte sledovať aj od nás. Na oblohe vyzerali ako rýchlo sa pohybujúca „osvetlená retiazka“.

Množstvo nových satelitov robí vrásky astronómom, ktorí sa obávajú, že narušia pozorovanie vesmíru. Zatiaľ to však na väčšie problémy v tomto smere nevyzerá. Uvidíme, ako to bude s pozorovaním vesmíru pri plnej, 12-tisícovej satelitnej zostave.

Spoločnosť SpaceX vydala aktualizáciu misie Starlink a informuje, že všetkých 60 satelitov aktivovalo svoje solárne panely, začali generovať výkon a úspešné komunikujú s pozemnou infraštruktúrou.

satelit
Vizualizácia satelitov Starlink: Každý využíva jeden veľký solárny panel. Foto: SpaceX

Už ale nebudú ľahko pozorovateľné. Aspoň nie v bežných domácich podmienkach. Satelity postupne stúpajú do prevádzkovej výšky asi 550 km nad Zemou, kde budú dokonca vedieť manévrovať a vyhýbať sa tak prípadným prekážkam, hlavne iným telesám a kusom vesmírneho odpadu.

TIP REDAKCIE
Ruský súd zastavil predaj smartfónov Samsung, týka sa to 61 modelov

Solárne pole – kolektor, je umiestnený za telom satelitu, pričom smerom k Zemi smerujú antény zariadenia.

Záznam z celej misie si môžete pozrieť nižšie. Zatiaľ nie je známe, kedy SpaceX vynesie na orbitu ďalšiu dávku satelitov. V priebehu roka 2020 ich má ale na obežnej dráhe pribudnúť ďalších 720.

Total
39
Zdieľaní
Total
39
Zdieľať