android 10 Q

Android 10 Q je dostupný v 4. beta verzii, pribudlo niekoľko noviniek

Vlastníci podporovaných zariadení, hlavne majitelia smartfónov radu Google Pixel, si môžu v tejto chvíli nainštalovať 4. beta verziu operačného systému Android 10 Q, ktorá už obsahuje programovateľné rozhranie (API) 29.

Vlastníci podporovaných zariadení, hlavne majitelia smartfónov radu Google Pixel, si môžu v tejto chvíli nainštalovať 4. beta verziu operačného systému Android 10 Q, ktorá už obsahuje programovateľné rozhranie (API) 29.

To znamená, že vývojári môžu svoje aplikácie upravovať a vyvíjať priamo pre najnovšiu verziu operačného systému Android prostredníctvom platformy Android Studio a nástrojov SDK.

Android 10 Q bude v stabilnej podobe dostupný na jeseň. Tomu cieľu bude ešte predchádzať 5. a 6. beta verzia, ktoré však už od finálnej podoby nebudú mať ďaleko. Aké novinky 4. beta verzia prináša?

Vývojári vrátili do systému malé softvérové tlačidlo pre uzamknutie rotácie obrazovky. Aj keď otáčanie obrazovky na šírku alebo výšku funguje väčšinou spoľahlivo, niekedy chce mať užívateľ manuálnu kontrolu nad touto funkciou.

Malé tlačidlo sa zobrazí v dolnom rohu obrazovky s prekrytím nad všetkými aplikáciami. V súčasnosti musíte automatické otáčanie obrazovky hľadať len v rýchlych nastaveniach v notifikačnej zóne.

V nastaveniach sa po novom nachádza 8 farieb, ktorými môžete zvýrazniť ikony v notifikačnej lište, v nastaveniach a pár ďalších prvkov v prostredí. Skvele vyzerá napr. farba oceánu, teda modrá, v kombinácii s Dark Mode – tmavým motívom užívateľského prostredia.

android 10 Q

Aj keď ďalšia z funkcii ešte dostupná nie je, nastavenia a reťazce v zdrojom kóde jasne naznačujú, že Google zavedie natívnu podporu pre autentifikáciou pomocou rozpoznávania tváre. Takýmto spôsobom sa bude dať prihlasovať do aplikácií a overovať platby.

TIP REDAKCIE
Tesla dosiahla významný míľnik: Tento rok stihla vyrobiť vyše 1 milióna elektromobilov!

Zobrazené upozornenia sa dajú odložiť potiahnutím prsta v oboch smeroch (vľavo alebo vpravo), nie iba v jednom, ako tomu bolo pri predchádzajúcej beta verzii. Typický widget zobrazujúci čas a počasie dostal jemné ohraničenie, ktoré ho robí výraznejším.

V nastaveniach sa zase objavili dynamické prepínače, ktoré vyzerajú rozhodne lepšie a uhladenejšie ako klasické potvrdzovacie polia.

nastavenia
Prepínače v nastaveniach

Google v novej beta verzii OS Android 10 Q testuje tzv. bublinové oznámenia. Tie majú nahradiť starší systém doručovania notifikácií, no až v OS Android R. Finálna verzia Android 10 Q ich ešte mať nebude.

Ide o zásadnejšiu zmenu v operačnom systéme. Upozornenia a ich spôsob doručovania sú dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou operačného systému Android. Bubliny fungujú len s pár málo aplikáciami a v tomto smere sú skôr zaujímavé pre vývojárov ako pre bežných užívateľov.

Zoznam zariadení, ktoré sú kompatibilné s OS Android 10 Q, nájdete TU. Spôsob zapojenia sa do beta programu sa medzi jednotlivými výrobcami líši. Pri každom zariadení nájdete odkaz, ktorý vás presmeruje na stránku výrobcu s inštrukciami.

Napríklad, v prípade Huawei Mate 20 Pro si musíte stiahnuť aplikáciu Friendly User Test a požiadať pomocou nej o zapojenie do beta testovania. Podpora pre zariadenia iných značiek je síce vítaná, no dostať sa cez ne k beta verzii je často zložité a zdĺhavé.

Nové funkcie si tak môžu vyskúšať v prevažnej miere hlavne užívatelia zariadení Pixel od Google.

Total
20
Zdieľaní
Total
20
Zdieľať