MediaTek sa nezdá: Predbehol Qualcomm a oznámil nový high-end čipset s integrovaným 5G modemom

MediaTek ukazuje rohy. Útočí na prémiový segment.

0
mediatek
Foto: MediaTek

Čipsety spoločnosti MediaTek poháňajú hlavne cenovo dostupné zariadenia rôznych značiek, na ktoré môžeme najčastejšie natrafiť na indickom alebo čínskom trhu. Pár sa ich ale predáva aj v Európe.

Čipsety MediaTek možno zostávajú v kvalitatívnom tieni prémiovejšieho konkurenta Qualcomm, čo však neznamená, že nemajú čo ponúknuť. Výrobca najnovšie prekvapil prvým high-end čipsetom s integrovaným 5G modemom.

Nový kus kremíka iba ohlásil. Jeho oficiálne označenie a presná špecifikácia nie je známa. MediaTek ju plánuje priblížiť spolu s ďalšími informáciami v priebehu najbližších mesiacov. Dá sa povedať, že MediaTek predbehol Qualcomm.

7 nm Snapdragon 855 si síce rozumie s 5G sieťami, ale v kombinácii s modemom Snapdragon X50, ktorý nie je priamou súčasťou čipsetu. Využívajú ho napr. zariadenia Samsung Galaxy S10 5G a LG V50 ThinQ 5G.

snapdragon x50
Komunikačný modul a 5G model X50 od Qualcommu

Všetko pod jednou strechou

Nová sada od MediaTeku je taktiež vyrobená 7 nm procesom. Súčasťou architektúry sú nové jadrá Cortex-A77 spolu s grafickým čipom Mali-G77, ktoré ARM predstavil len pred niekoľkými dňami.

Nové jadrá ponúkajú o 20 percent vyšší výkon pri rovnakej spotrebe energie a výrazne rýchlejšie schopnosti strojového učenia. V prípade grafického časti výkon narástol o 40 percent a efektivita o 60 percent. Čerstvé návrhy od ARM si určite nenechá ujsť ani Qualcomm a ďalší výrobcovia čipsetov.

MediaTek sa môže pomocou nového vlajkového čipsetu dostať do prémiovej triedy a dokázal by tak lepšie konkurovať kremíkom Snapdragon výrobcu Qualcomm. Skôr ako koncom roka, resp. začiatkom roka 2020 by sme na komerčnom trhu zariadenie s týmto čipsetom nehľadali.

Nakoniec si musíme počkať na úplnú charakteristiku, ktorú MediaTek zverejní neskôr.