Nočná mora pokračuje: Huawei sa po Wi-Fi musí vzdať aj Bluetooth!

Je takmer isté, že v Huawei smartfónoch sa za týchto okolností Bluetooth čipy neobjavia.

11

Chrbát čínskemu Huawei za posledný týždeň ukázalo veľa spoločností a organizácií, medzi ktoré napríklad patrí Google, ARM, Qualcomm, SD Association, Wi-Fi Alliance či operátori. Jedno zoskupenie však nateraz ostáva ticho. Hovoríme o Bluetooth SIG.

Bluetooth Special Interest Group je nezisková organizácia, ktorá dohliada na vývoj, štandardizáciulicencovanie Bluetooth. Ako iste viete, Bluetooth je rok od roka lepší, za čo z veľkej časti môže práve práca Bluetooth SIG. Aby výrobcovia mohli svoje zariadenia vybaviť Bluetooth technológiou, musia získať licenciu, ktorej predchádza certifikačný program. Problémom sa opäť stávajú Huawei zariadenia, ktoré takmer s úplnou istotou nebudú schopné takúto licenciu získať.

Bluetooth je dôležitý. A ešte ako

Možno si hovoríte, že bez Bluetooth v telefóne „prežijete“ a sčasti s vami súhlasím. Zároveň si však myslím, že bežní používatelia sú na Bluetooth závislí viac, než si možno myslia. Pre Huawei to obrazne skutočne môže byť posledný klinec do rakvy.

TIP REDAKCIE
Huawei OS: Náhradný operačný systém Huawei má prísť túto jeseň!

Telefón bez Bluetooth napríklad nespojíte s infotainment systémom v novších autách a zároveň si nepustíte ani hudbu cez bezdrôtové slúchadlá, ktorých je na trhu čoraz viac. Zabudnúť nemôžeme ani na smart príslušenstvo ako napríklad hodinky či náramky.

TIP REDAKCIE
DISKUSIA: Aký osud čaká Huawei? Existujú dve možnosti

Huawei pochopiteľne môže prísť s vlastnou náhradou Bluetooth, na ktorú by sa však takmer určite radi pozreli právnici Bluetooth SIG. Alternatívne môže Bluetooth využívať len na území Číny, kde sú americkí právnici celkom bezmocní.

Väčší problém než Android?

Áno. Huawei momentálne intenzívne pracuje na náhrade za Android, ktorý v prípade nedosiahnutia dohody v Európe nasadí už začiatkom 2020. Aplikácie sa vždy dajú stiahnuť. Cez to by sa najväčší fanúšikovia spoločnosti určite preniesli. Čo si však nevedia siahnuť je štandard bezdrôtového pripojenia, ktorý je závislý na hardvérovom komponente.

TIP REDAKCIE
Katastrofa pokračuje: Huawei smartfóny nemôžu používať Wi-Fi čipy

Huawei sa momentálne k prípadnej (ne)certifikácií zariadení ako Honor 20 Pro či Huawei Mate X nevyjadril.