Číňania súcitia s Huawei: Namiesto iPhonov si začali kupovať Huawei

Súcit pre Huawei je silný.

5

Najnovšie správy týkajúce sa situácie ohľadom Huawei v domovskej Číne vyvolali vlnu súcitu. Ľudia si domovskú spoločnosť vážia natoľko, že používanie iPhonu je v týchto dňoch považované za faux pas. Mnohí, aj dlhoroční používatelia smartfónov americkej spoločnosti menia smartfóny alebo o tom seriózne premýšľajú, píše denník South China Morning Post.

Dôvodom rozhorčení sú pochopiteľne obchodné reštrikcie uvalené americkou vládou smerom k Huawei a všetkých ich firmám. Čínski patrioti preto čoraz častejšie americké produkty nevyhľadávajú a v niekoľkých prípadoch by sa dalo dokonca hovoriť o tvrdom bojkote.

Čínsky trh je pre americký Apple nesmierne dôležitý. Ako sme písali v samostatnom článku, predaje v Číne tvoria až 29 % všetkých tržieb Apple, preto ide doslova o stovky miliónov dolárov. Číňania sú presvedčení, že tvrdé konania Trumpa síce Huawei poškodí, no len z krátkodobého hľadiska. Z toho dlhodobého na to viac doplatia americké firmy.

Huawei namiesto iPhone

V srdci cítim, že v týchto dňoch musím ukázať podporu čínskej spoločnosti, hlavne v čase, keď sa vedie obchodná vojna,“ povedal jeden manažér jednej z najväčších čínskych spoločností vyrábajúcej solárne moduly. Namiesto nového iPhonu si preto kúpil Huawei P30.

Sam Li, zamestnanec štátneho operátora v Pekingu mal vo výmene jasno. „Je to celkom zahanbujúce, keď na stretnutí z vrecka vytiahnem iPhone, zatiaľ čo ostatní predstavitelia používajú Huawei,“ vysvetľuje.

Osud Apple v Ázii však nateraz nie je ohrozený, čo potvrdzuje aj analýza Kiranjeeta Kaura, analytika zo spoločnosti IDC Asia Pacific. „Apple je považovaný za prémiovú značku a v konečnom dôsledku je finálne rozhodnutie na zákazníkoch.“ Na druhej strane, zákaz obchodovania s Huawei však americkým spoločnostiam nijakým spôsobom nepomôže.