Tesla výrazne vylepšuje Model S a Model X: Nový motor, až 600 km dojazd a rýchlejšie nabíjanie!

Tesla dnes oznámila, že spúšťa výrobu nových, vylepšených elektromobilov Model S a Model X. Medzi najhlavnejšie novinky patrí až o 10 % dlhší dojazd, vylepšený podvozok a viac.

Tesla dnes oznámila, že spúšťa výrobu nových, vylepšených elektromobilov Model S a Model X. Medzi najhlavnejšie novinky patrí až o 10 % dlhší dojazd, vylepšený podvozok a viac.

Tak, ako sme informovali pred niekoľkými týždňami, tak sa aj stalo. Tesla dnes oznámila, že tento týždeň spúšťa výrobu vylepšených verzií elektromobilov Model S a Model X. Vo vylepšených verziách sa objaví vylepšený elektromotor (predný), ktorý je na rozdiel od starého indukčného motora postavený na permanentných magnetoch.

Viac ako 93 % efektivita

Automobilka sa vo svojej tlačovej správe chváli, že nový motor dosahuje efektivitu prekračujúcu 93 %, čo je naozaj úctyhodná hodnota. Okrem toho spoločnosť výrazne vylepšila aj efektivitu dobíjania batérie z regeneratívneho brzdenia, čo prispieva k predĺženiu dojazdu.

O 10 % vyšší dojazd

Nové verzie Model S a Model X budú pracovať s rovnakými 100 kWh batériami, ktoré boli využívané aj doteraz. Podľa americkej metodiky merania dojazdu, EPA, však po novom majú dojazd až 595 kilometrov (370 míľ), čo je v porovnaní so starým dojazdom 539 kilometrov (335 míľ) viac než vítaná zmena. Model X má však o niečo kratší dojazd. Po novom prejde 523 kilometrov, čo je však stále chvályhodné.

TIP REDAKCIE
Na Slovensko prichádza nový hráč: Značka TECNO zamieša kartami v strednej triede

Rýchlejšie nabíjanie

Oba modely sa môžu tešiť aj z podstatne rýchlejšieho nabíjania batérie. Maximálny výkon dosahuje až 200 kW na staniciach Supercharger V3 a 145 kW na staniciach Supercharger V2. Spoločnosť avizuje, že majitelia nových Tesiel tak nabíjaním strávia o 50 % menej času.

Elon Musk: Novinky pre Slovensko už tento rok

Zaujímavým kúskom informácie, ktorú sme zachytili na sieti Twitter, na ktorej je Elon Musk najaktívnejší je zmienka o Slovensku. Priamu otázku mu položil Daniel Matejka, ktorý poukázal na to, že Tesla Model 3 síce v Európe už je, na Slovensku sa oficiálnou cestou aj s dotáciami kúpiť nedá.

Na tento podnet Musk zareagoval jednoducho: „Coming this year,“ teda „už tento rok“. Či to znamená, že Tesla na Slovensku otvorí servisné centrum alebo priamo predajňu je zatiaľ nejasné.