Qualcomm a Apple ukončili súdne spory a dohodli sa na spolupráci

Patentové spory a ťahanice o duševné vlastníctvo v ponímaní veľkých technologických spoločností sú takmer vždy na dlhé lakte. V tomto smere sa už pár rokov sporia aj hviezdy technologického priemyslu, spoločnosti Qualcomm a Apple.
apple
Ilustr. foto: maxpixel.net

Patentové spory a ťahanice o duševné vlastníctvo v ponímaní veľkých spoločností sú takmer vždy na dlhé lakte. V tomto smere sa už pár rokov doťahujú aj hviezdy technologického priemyslu, spoločnosti Qualcomm a Apple.

Tomu je však koniec. Spoločnosti na seba začali ukazovať prstom niekedy v roku 2017. Qualcomm obvinil Apple, že dôverné informácie o jeho sieťových komponentoch posunul konkurenčnej spoločnosti Intel, čim porušil práva duševného vlastníctva Qualcommu.

Apple chcel údajne takýmto spôsobom spoločnosti Intel pomôcť s vývojom sieťových komponentov. Motív bol jasný, keďže smartfóny iPhone využívajú modemy výlučne z produkcie Intelu.

iPhone XS
iPhone XS (FOTO Marek Urban)

Qualcomm sa do Apple pustil s vervou a identifikoval ďalšie patenty, ktoré mal Apple zneužiť. Podarilo sa mu dokonca docieliť zákaz predaja niektorých modelov iPhone na čínskom trhu.

Apple na druhú stranu obviňoval Qualcomm, že si za svoje duševné vlastníctvo účtuje neúmerne vysoké licenčné poplatky. Aj keď majú spory hlbšiu štruktúru, spravodlivosť sa skôr prikláňala na stranu spoločnosti Qualcomm.

Dohoda

Spor medzi oboma spoločnosťami skončil až neočakávane rýchlo. Giganti sa jednoducho dohodli. Oznámenie padlo v utorok na súde v americkom San Diegu. Z dohody vyplýva, že Apple zaplatí spoločnosti Qualcomm sumu v nezverejnenej výške.

Balíkom peňazí to ale nekončí. Spoločnosti podpísali licenčnú zmluvu so 6-ročnou platnosťou, ktorú je možné predĺžiť o ďalšie dva roky. Táto zmluva sa s najväčšou pravdepodobnosťou týka konkrétnych patentov, o ktoré sa Qualcomm súdil.

iPhone XR
iPhone XR (FOTO Marek Urban)

Nakoniec bola podpísaná ešte jedna dohoda s viacročnou platnosťou, na základe ktorej bude Qualcomm spoločnosti Apple dodávať čipy. Dá sa predpokladať, že pôjde o sieťové komponenty, keďže komplexný čipset dodáva Apple výrobca TSMC.

Celý spor tak pravdepodobne skončil kvôli 5G technológii. Vývoj spoločnosti Intel v tejto oblasti zaostáva za konkurenciou. Apple by tak musel na 5G modem od Intelu čakať – možno aj pár rokov.

[irp posts=”71717″ ]

Rýchlejšia cesta k 5G tak vedie jedine cez Qualcomm. Vzhľadom na vysoké predaje smartfónov iPhone je Apple atraktívnym zákazníkom a Qualcomm si určite príde na svoje.

Vzájomné mimosúdne vyrovnanie a nadviazanie spolupráce oboch spoločností je každopádne vítané. Inovácie tak môžu pokračovať v zdravom tempe ďalej.

Total
13
Zdieľaní