Samsung posúva hranice: Dokončil 5 nm proces, čakajte o 10 % vyšší výkon a 20 % nižšiu spotrebu

Svet procesorov sa mení z mesiaca na mesiac, o čom svedčia aj novinky týkajúce sa budúcnosti čipsetu budúcich Samsung smartfónov.

Svet procesorov sa mení z mesiaca na mesiac, o čom svedčia aj novinky týkajúce sa budúcnosti čipsetu budúcich Samsung smartfónov. Len minulý rok sme spoznali prvé 7 nm čipy (čím menšia veľkosť, tým lepšie), teraz už opäť vyzerajú zastaralo. O posun vpred sa postaral Samsung.

Samsung totiž práve potvrdil dokončenie vývoja 5 nm výrobného procesu, ktorý so sebou prinesie niekoľko významných vylepšení. 5 nm proces má síce stále používať 3D tranzistory FinFET, no ponúkne aj niekoľko noviniek.

Novinka bude založená na technológii litografickej expozície používajúcej extrémne ultrafialové žiarenie (EUV). To v praxi znamená, že tranzistory zaberú menej miesta (v porovnaní so 7 nm až o 25 %). Je však viac než pravdepodobné, že druhá generácia 5 nm výrobného procesu prinesie ešte výraznejšie zmeny. Rovnako to bolo aj pri 7 nm procese.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Slovákom spustili registráciu na Disney+. Ak to stihneš, získaš 20 % zľavu!

O 10 % vyšší výkon, o 20 % nižšia spotreba

Prvá generácia 5 nm výroby čipov má podľa spoločnosti priniesť o 10 % lepšie výsledky pri výkoneo 20 % lepšiu spotrebu energie. Opäť, toto sú čísla, ktoré platia pre 1. generáciu. 2. generácia na tom zvykne byť, čo sa zlepšenia týka, podstatne lepšie.

Total
11
Zdieľaní
Total
11
Zdieľať