Z Apple odchádza vzácny špecialista: 9 rokov im pomáhal navrhovať výkonné čipsety

Apple stratil jedného z najcennejších expertov.

0
A12x

Výpočtový výkon mobilných čipsetov spoločnosti Apple každoročne trhá rekordy výkonnostných tabuliek. V kombinácii s dobre optimalizovaným operačným systémom majú v mnohých ohľadoch navrch pred úhlavnou konkurenciou.

Výhradným výrobcom a dodávateľom čipsetov pre Apple je spoločnosť TSMC. Tá napríklad produkuje aj sady Snapdragon 855, čiže zatiaľ najvýkonnejší čipset z dielne Qualcommu. Apple si však architektúru čipsetu navrhuje sám a robí to veľmi dobre.

Významný podiel na tom má Gerard Williams III, ktorý tejto oblasti v kalifornskej spoločnosti šéfoval. Podľa serveru CNET ale špičkový inžinier laboratória Apple opustil, a to po 9 rokoch.

Gerard Williams III bol zodpovedný za každý mobilný procesor od modelu A7 (iPhone 5s) po najnovší typ A12X (napr. iPad Pro). Apple A7 bol vôbec prvým 64-bitovým čipsetom na svete.

Vývoj čipsetov prebieha s dôkladným predstihom. Práca už bývalého kľúčového zamestnanca spoločnosti tak ešte ovplyvní nadchádzajúce sady Apple A13 a A14. Aj keď je vývoj čipsetov tímovou prácou a podieľa sa na ňom niekoľko odborníkov, schopnosti Gerarda Williamsa budú určite chýbať.

apple 2
Foto: iFixit

Otázkou zostáva, kde skúsený inžinier zakotví. Automaticky prichádzajú na um spoločnosti ako Samsung, Huawei, Qualcomm alebo napríklad Google. Ak by sme mali hádať, stavili by sme na Google.

Priemyselní pozorovatelia zistili, že Google v poslednom období najal viac ako desiatku inžinierov, ktorí predtým pracovali v takých spoločnostiach akými sú Qualcomm, Nvidia, Intel alebo Broadcom. Google tak s najväčšou pravdepodobnosťou pracuje na vlastnom čipsete.

Kto pána Williamsa III v Apple nahradí nie je známe rovnako ako dôvody, prečo sa vlastne rozhodol spoločnosť opustiť.