Snapdragon 855 oficiálne: Vyšší výkon, nižšia spotreba a 5G!

Qualcomm oficiálne predstavil nový vlajkový čipset, Snapdragon 855.

0
Snapdragon 855
Snapdragon 855

Nový vlajkový čipset Qualcommu je oficiálne tu. Volá sa Snapdragon 855 a prináša niekoľko zaujímavých vylepšení. Uniknuté informácie doteraz naznačovali, že ho Qualcomm nazve Snapdragon 8150, no nestalo sa tak.

Snapdragon 855 je vyrobený 7 nm procesom, vďaka čomu ponúka podstatne lepšiu energetickú efektivitu a vyšší výkon. Výrobca zároveň potvrdil, že Snapdragon 855 ponúkne efektívnejšiu prácu s umelou inteligenciou: „Až trojnásobne vyšší výkon AI než pri predchádzajúcej mobilnej platforme“.

Dedikovaný čip pre rozšírenú realitu

Zaujímavé je, že súčasťou čipsetu je aj procesor určený výlučne pre mapovanie hĺbky záberov pri 60 fps. Táto zmena by mala výrazne vylepšiť fungovanie rozšírenej reality. Snapdragon 855 zároveň dokáže pracovať s 4K HDR videom pri 60 fps pričom v porovnaní s predchádzajúcou generáciou spotrebuje len 25 % energie.

Qualcomm predstavil ešte niekoľko noviniek. Tou prvou je vylepšený snímač odtlačkov prstov určený pre displeje. Volá sa Qualcomm 3D Sonic Sensor a funguje aj vtedy, keď máte mokré prsty.

Budú si môcť vybrať, či chcú 5G alebo nie

Čo sa týka 5G, tam je to komplikovanejšie. Nový modem s označením X50 sa neobjaví v každom vyrobenom Snapdragon 855. Väčšinu bude dopĺňať modem X24 LTE, ktorý zvláda maximálnu teoretickú rýchlosť sťahovania až 2 Gbps. Výrobcovia však dostanú možnosť objednať si Snapdragon 855 aj s 5G konektivitou. Koľkí sa tak rozhodnú, ukáže až čas.

Nový Snapdragon 855 by sa mal objaviť vo väčšine high-end modelov určený pre rok 2019.